با توجه به تنوع زیاد محصول در دسته ی وسایل تزیینی ( نقره ، طلا ، بدلیجات و …. ) و به دلیل قیمت بالای مصنوعات طلا و نقره شاید انتخاب بین نقره و طلا از بین این نوع وسایل تزئینی بسیار مشکل باشد چرا که با وجود قیمت بالای هر دوی آن ها که حساسیت انتخاب را از نظر قیمتی بیشتر می نمایند هر یک از آن ها دارای زیبایی های منحصر به فردی می باشند که هیچ ترجیحی را شاید نتوان بین آنها قائل شد؛ لذا در مقاله پیش رو سعی داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید به جای نقره طلا خرید و مزیت های خرید فلز نقره چیست ؟

با توجه به افزایش جهانی قیمت طلا و نقره قیمت این دو فلز محبوب در داخل کشور نیز به تبع این افزایش قیمت جهانی بالاتر رفته و متاسفانه این قیمت طلا خرید آن را برای بیشتر افراد سخت و گاهی غیر ممکن می کند لذا استقبال مردم به سوی مصنوعات نقره بیش از پیش شده است.

فرهنگ جامعه

بر خلاف سابق که طلا به عنوان تنها ترین وسیله زینتی ارزشمند در بین مردم مطرح بوده به تدریج فلز نقره توانسته جای خود را در سبد خرید مردم به عنوان یک فلز ارزشمند باز کرده و به یک فلز محبوب بین مردم تبدیل شده است.

این رویکرد شاید به دلیل افزایش قیمت طلا و به اجبار رخ داده باشد ولی باعث شده است تا فلز نقره را بیش از پیش شناخته و به دید یک فلز گرانقدر به آن نگاه کنیم .

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که فلز نقره از دیرباز و در فرهنگ اصیل ایرانی به عنوان یکی از فلزات محبوب کاربرد داشته که ساخت ظروف نقره ای در ایران موید این مطلب می باشد.

چرا باید نقره بخریم ؟

این سوال را می توان از ابعاد مختلف بررسی نمود و در این مقاله سعی داریم تا به این سوال پاسخ داده تا اگر شما نیز علاقمند به خرید این فلز محبوب هستید می توانید این فلز محبوب را با اطلاع کافی از مزیت های آن خریدارای نموده و از داشتن یک جواهر نقره نهایت لذت را ببرید .

1-خرید نقره به دید سرمایه گذاری

شاید فرهنگ عمومی کشور ما هیچ گاه این تفکر را به ما نداده است که ما هم مثل دیگر کشورهای جهان به فکر خرید نقره فیزیکی به دید بلند مدت باشیم و همواره در کشورمان از طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن یاد کرده ایم ولی بهتر است بدانید که در کشورهای گوناگون فلز نقره طرفداران خاص خودش را دارد و حتی افرادی به دید سرمایه گذاری بلند مدت به آن نگاه می کنند ولی خرید نقره بسان خرید طلا به یک سری پیش فرض ها و ملاحظاتی نیاز دارد که برخی به عنوان مزیت و برخی به عنوان ریسک سرمایه گذاری در نقره می باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم :

الف ) نقره ی فیزیکی را به چه شکل هایی می توانیم خریدارای نماییم ؟

نقره های فیزیکی را می توانید به صورت سکه ، شمش و میله خریدارای نمایید.

ب ) نقره بیشتر یک فلز صنعتی است

از آنجایی که فلز نقره یک فلز صنعتی است قطعا تقاضا برای آن در زمان هایی که کشورها نیاز به صنعت را بیشتر حس کنند افزایش خواهد یافت و همین مساله سبب افزایش فلز نقره می گردد و برعکس در زمان رکود اقتصاد جهانی نمی توان انتظار رشد از این فلز را داشت

1- نوسانات بیشتر قیمت نقره نسبت به طلا
2- امکان سرمایه گذاری با مبلغی کمتر نسبت به طلا
3- عدم وجود انبارهای نقره در دنیا

اگر روزی نیاز صنعت به نقره بیشتر شود قطعا دولت ها تقاضای بیشتری برای خرید این فلز خواهند داشت که این موضوع خود سبب بالاتر رفتن قیمت نقره شود.

پس اگر خرید طلا به دید سرمایه گذاری در بین مردم ایران عمومیت دارد شاید خرید نقره به همان اندازه و حتی بیشتر از طلا ارزش سرمایه گذاری داشته باشد لذا توصیه می کنیم اگر قصد سرمایه گذاری دارید نقره بخرید.

جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله ای که در این زمینه در وبلاگ فروشگاه هشت ایران منتشر شده است مراجعه نمایید

2-نقره و نقش آن بر سلامتی 

اثرات مفید نقره بر سلامتی را کمتر شنیده و خوانده ایم ولی با مطالعه مقالات علمی به این نتیجه می تواند رسید که این فلز محبوب می تواند نقش مهمی در سلامتی ما ایفا نماید که در زیر به برخی از آنها اشاره می نماییم و مطالعه تکمیلی را به عهده علاقمندان می گذاریم.

1- فلز نقره به عنوان یک ماده ضد میکروبی قدرتمند  

به عنوان یک فلز ، نقره دارای مزایای قابل توجهی برای سلامتی است که قرن ها در سراسر فرهنگ ها و کشورها  برای سلامتی و حتی برای پیشگیری از بیماری ها از آن استفاده می شده است.

نقره دارای سابقه اثبات شده به عنوان یک ماده ضد میکروبی قدرتمند در مبارزه با عفونت ها بوده و اثرات مثبت آن در کمک به پیشگیری از سرماخوردگی ، آنفولانزا و  ترمیم زخم قابل اثبات می باشد.

یونانیان باستان می دانستند که نقره داری اثرات ضد باکتریایی است و قرن ها از این فلز به عنوان درمان زخم ها استفاده می کردند و در جنگ جهانی اول ترکیبات نقره به شدت مورد استفاده قرار گرفت.

آنتی بیوتیک های ترکیبات نقره برای درمان بیماری های روانی و بیماری هایی مثل صرع مورد استفاده قرار می گرفت.

2- کمک به تنظیم حرارت داخلی و گردش خون

بسیاری در آزمایشات متعدد که در سراسر جهان انجام شده است گزارش کرده اند که سطح انرژی و تعادل در خلق و خوی آنها پس از پوشیدن نقره بهبود یافته است و این موضوع در مقالات علمی نیز به اثبات رسیده است.

3- خاصیت آنتی بیوتیک نقره برای مقابله با انواع عفونت ها 

یون های نقره با بار مثبت به گیرنده های اکسیژن با بار منفی در باکتری ها  متصل می شوند ، به همین دلیل نقره می تواند با عفونت و بیماری های مضر مبارزه کند.

4- تشکیل و ترمیم استخوان

برخی مطالعات آزمایشگاهی که بر روی انسان ها صورت گرفته است موید این اثرات مفید نقره می باشد که به عنوان نمونه به یکی از آنها اشاره می کنیم :

محققان دانشگاه ساوتهمپتون ثابت کرده اند که استفاده از یک نوع خاص از انگشتر نقره می تواند به کاهش برخی از علائم آرتروز در دست کمک کند.نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از این آتل های نقره ای مخصوص طراحی شده علاوه بر جلوگیری از افزایش فشار خون در مفاصل انگشت ،در کسانی که از آرتریت روماتوئید رنج می برند ، به کاهش درد کمک می کند. محققان دریافتند که پوشیدن این قطعات جواهرات نقره ای به بازیابی ثبات و دامنه حرکت در مفاصل ملتهب نیز می تواند کمک کند.

5- کاهش اضطراب و استرس :

فلز نقره می تواند در کاهش استرس و اضطراب به شما کمک کند اما جهت افزایش تاثیر گذاری عمکرد نقره در کاهش اضطراب نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

  • انواع مختلف جواهرات را امتحان کنید : شاید انگشتر و دستبند اثرات متفاوتی را داشته باشند

نسبت به مشاهدات خود می توانید جواهری که می تواند به کاهش اضطرابتان کمک کند را انتخاب نمایید

  • اگر به عملکرد ضد اضطرابی نقره اطمینان پیدا کردید بهتر است قبل از شدید تر شدن علائم اضطراب ، به محض شروع احساس گرفتگی در عضلات یا افزایش ضربان قلب به سراغ جواهرات نقره ای بروید.

نکاتی که در بالا به عنوان اثرات نقره بر سلامتی نقره ذکر گردید شاید گوشه ای از اثرات این فلز محبوب بر سلامتی باشد که به خاطر گزیده گویی به آن ها اکتفا می نماییم.( برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله ای که در همین زمینه در وبلاگ فروشگاه هشت ایران منتشر شده است مراجعه نمایید)

پس اگر به فکر سلامتی خود هستید نقره بخرید 

3-جواهرات نقره با قیمت پایین از طلا و طراحی ظاهری زیبا

یکی از مزیت های جواهرات نقره به جواهرات طلا قیمت پایین آن می باشد که برای عموم افراد یکی از فاکتورهای مهم به حساب می آید و علاوه بر این از نظر ظاهری از جواهرات طلا چیزی کم ندارد.

درخشندگی 

درخشندگی فلز نقره یکی از مزیت های مثبتی است که می توان به آن اشاره کرد و در این موضوع چیزی از طلا کم ندارد و شاید نوع درخشندگی فلز نقره بیشتر از طلا باشد .

تنوع در ساخت و رنگ 

جواهرات نقره خود را می توانید با طرح و رنگ دلخواه ساخت کنید و از داشتن یک جواهر درخشان و مطابق با سلیقه ی خود لذت ببرید .

روکش طلا

روکش های طلا در ساخت نقره با اهداف مختلفی روی مصنوعات نقره کشیده می شود که علاوه بر زیبایی جواهرات نقره دلایل دیگری نیز دارد که به آن اشاره می نماییم.

1- آبکاری به جهت رفع تیرگی فلز نقره

همان طور که می دانید نقره به طور طبیعی با آلایند های اکسیژن و گوگرد بر همکنش می کند و سولفید نقره ایجاد می کند؛ در نتیجه تغییر رنگ در سطح فلز ایجاد می شود. نقره در محیط حاوی گازهای مختلف گوگردی حتی در غلظت بسیار کم ، لکه دار می شود لذا یکی از روش هایی که می توان نقره را به همان شفافیت و درخشندگی اولیه خود بازگرداند همین آبکاری فلز نقره می باشد.

2- روکش رادیوم ( سفید ) یا روکش طلایی به جهت جلوگیری از حساسیت های پوستی 

افراد حساس پس از قرار گرفتن در معرض نقره پودر شده ، محلول های نقره یا مواد پرکننده های دندان ، دچار واکنش های آلرژیک یا تحریک چشم  می شوند. به همین ترتیب کرم های پوستی حاوی ترکیبات نقره (نیترات نقره و سولفادیازین نقره) نیز می تواند باعث تغییر رنگ موضعی پوست در افراد حساس خاص گردد. مصرف ترکیبات نقره ، مانند داروها ، گاهی اوقات باعث تحریک معده می شود. پس اگر علائم آلرزیک نسبت به هر یک از انها داشته باشیم می توانید با یک پزشک عمومی مشورت های لازم را انجام دهید.

آنچه به عنوان اثرات آلرژیک فلز نقره  اشاره گردید به خاطر اثرات منفی و ذاتی فلز نقره نمی باشد و این موضوع به سیستم عملکرد انسان ها و میزان حساسیتشان مربوط می گردد .

شما می توانید از سایت هشت ایران انواع جواهرات نقره خود شامل دستبند نقره ، انگشتر نقره ، پلاک اسمی نقره ، ساعت نقره ، گردنبند نقره و انواع نیم ست های نقره را با طرح دلخواه خریداری نمایید. تمامی محصولات نقره دارای روکش رادیومی و روکش های طلا با عیار بالا می باشد که باعث حساسیت زدایی فلز نقره می باشد و همچنین نقره استفاده شده از آن دارای خلوص بالایی می باشد.

اگر به دنبال خرید جواهراتی درخشان تر از جواهرات طلا هستید و می خواهید هزینه کمتری بابت آن بپردازید پس نقره بخرید 

جمع بندی کلی 

با توجه به مطالب بالا می توان گفت که 

  • اگر به دنبال یک سرمایه گذاری غیر ریالی هستید نقره بخرید 
  • اگر به دنبال جواهرات تزئینی درخشان هستید نقره بخرید 
  • اگر به دنبال خرید سلامتی خود هستید نقره بخرید 
  • اگر به دنبال کاهش هزینه های خود هستید نقره بخرید