آیا PS5 ارزش خرید را دارد ؟

با توجه به عنوان کلی این مقاله باید گفت که در رابطه با ارزش هر محصولی می تواند از زاویه افراد متفاوتی به این موضوع نگاه کرد و ارزش خرید آن را نیز از جهات مختلف ( قیمت ، مشخصات فنی و … ) بررسی نمود .

ارزش خرید PS5  از دید طرفداران تکنولوژی

اگر بدون درنظر گرفتن مساله قیمتی به این موضوع بپردازیم باید گفت که این کنسول بازی چنان شگفتانه هایی را رو کرده است که هر علاقمند به بازی دیجیتال را برای خرید آن ترغیب می نماید .

یکی از شگفتانه های این نسل از کنسول بازی؛ حافظه ی SSD به کار رفته در آن می باشد که هر علاقمند به تکنولوژی را می تواند برای خرید این محصول متقاعد نماید.

حافظه ی SSD

SSD  به کار رفته در PS5  سریع ترین حافظه ی موجود در بین تمامی محصولات مشابه خود میباشد یعنی سرعت خارق العاده ی 5.5 گیگا بایت در ثانیه.

اگر بخواهیم به زبان ساده این مفهوم را بیان نماییم باید گفت که SSD  به کار رفته در کنسول بازی PS5  باعث  می شود که دِیتای  2 گیگا بایتی در عرض 27. ثانیه  بارگذاری گردد در حالی که این زمان در ps4  برای دیتای 1 گیگا بایتی 20 ثانیه بود که  این تفاوت محسوس تنها  با حافظه ی  SSD منحصر به فرد به کار رفته در PS5 امکان پذیر شده است و به لطف این موضوع بازی ها خیلی سریع تر روی کنسول نصب خواهند شد و شاید مدت زمان برای لودینگ بازی ها به طور کلی از بین برود.

این سرعت خارق العاده  برای دوستداران بازی دیجیتال یک فرصت بزرگی است تا بتوانند مفهوم تکنولوژی را با تمام وجود خود لمس نمایند و از نگاه این نوع افراد قطعا PS5 ارزش خرید به هر قیمتی را داشته باشد . 

ارزش خرید PS5 از نگاه یک گیمر 

شاید اگر نگاهی به درآمدهای گیمرهای داخل و خارج کشور بیندازیم هر اندازه هزینه برای خرید کنسول PS5 می تواند منطقی باشد چرا که درآمد های میلیونی و گاه میلیاردی این گیمرها فقط از راه بازی بدست می آید و این درآمدها به قدری زیاد است که هزینه خرید یک کنسول بازی در آن گم است.

(( از دید گیمرها هر گونه هزینه ای برای خرید این کنسول بازی منطقی می باشد )) 

ارزش خرید PS5 از نگاه یک خریدار عادی بدون داشتن دغدغه مالی

هر کسی که لذت بازی های دیجیتال را چشیده باشد بعید است نسبت به خرید PS5 بی تفاوت باشد چرا که همگام شدن با نسل جدید کنسول های بازی لذتی است که هر کسی دوست دارد به آن لذت دست یابد و از تکنولوژی های آن لذت ببرد

برای چنین افرادی داشتن این کنسول بازی می تواند لذت بخش بوده و هر گونه هزینه ای برای آن بیراه نباشد 

ارزش خرید PS5 از نگاه یک خریدار عادی با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی 

با توجه به قیمت جهانی این کنسول بازی شاید این قیمت ها در بازار ایران چندان منطقی به نظر نرسد .

قیمت جهانی این کنسول بازی در حدود 500 دلار بوده که با احتساب دلار 25 هزار تومانی ارزش ذاتی آن در داخل کشور حدود 12 میلیون تومان می باشد ولی به دلایل عدیده ی اقتصادی و مشکلات تحریمی و  صادرات این قیمت در داخل بازار ایران به دو برابر این قیمت رسیده و  قیمت آن از 25 تا 30 میلیون در حال خرید و فروش می باشد.

(برای چنین افرادی داشتن این کنسول با توجه به قیمت آن در داخل کشور غیر منطقی به نظر می رسد چرا که با افت قیمت دلار و کاهش تقاضا برای خرید این محصول در داخل کشور قطعا شاهد افت این کنسول بازی در کشور خواهیم بود)

قانون عرضه و تقاضا

آنچه به عنوان پایه ای ترین اصول مدیریت مالی در نظام های اقتصادی مطرح است همین مساله عرضه و تقاضا می باشد . به طوری که هر چه عرضه ی محصولی کم باشد و تقاضا بالا قیمت آن محصول  افزایش خواهد یافت و بر عکس اگر عرضه ی محصولی زیاد گردد و تقاضا نیز کم باشد قیمتش کاهشی خواهد بود.

چرا باید کنسول بازی PS5 را ( بدون در نظر گرفتن قیمت آن ) بخریم ؟

علاوه بر حافظه ی SSD که در بالا به آن اشاره گردید سایر ویژگی های مثبت این کنسول بازی را می توان در عناوین زیر خلاصه نمود :

تکنولوژی صدای 3 بعدی

یکی از مهم ترین قابلیت های PS5 استفاده از تکنولوژی صدای 3 بعدی است  و هدف از این تکنولوژی یک نوع القای واقعیت مجازی از طریق صوت به گیمر می باشد به طوری که صداها طوری به گوش گیمر می رسد که گویی خود در آن مکان حضور دارد و بنابه ادعای سرنی، اگرچه هدفون ها بهترین ابزار برای بهره مندی از تکنولوژی صدای سه بعدی به شمار می روند، اما کنسول پلی استیشن ۵ قادر است این تکنولوژی را از طریق سیستم معمولی تلویزیون و اسپیکر نیز ارائه دهد!

دسته لرزشی PS5 با نام  DualSense

لقب جدید برای دسته های این کنسول بازی نشان‌ دهنده آن است که این کنسول عمدتاً روی حس لامسه تمرکز دارد و در واقع از طریق بازخورد‌های لمسی کار می‌کند که در واقع برای شبیه‌سازی احساسات و هیجانات مطابق با هر آنچه که روی صفحه مانیتور رخ می‌دهد، می‌باشد.

مشخصه های اصلی دسته بازی کنسول PS5 را می توان در عناوین زیر خلاصه نمود :

1- بازخورد لمسی 

احساس در این دسته ها بسیار دقیق تر است ، و به شما امکان می دهد در هنگام بازی؛  احساسات تعریف شده تری داشته باشید.

2- محرک های سازگار 

به دکمه های L2 و R2 کنترل کننده اجازه می دهد  تا به صورت پویا مقاومتی را هنگام کشیدن احساس می کنید را تنظیم کنند ، بدین معنا که وقتی سیم کمان را محکم می کشید یا هنگامی که می خواهید با سرعت زیاد ترمز بگیرید ، به فشار محکم تری نیاز دارید.

3- دارای میکروفون داخلی 

به این معنی است که دیگر برای برقراری ارتباط با دوستان و غریبه ها در بازی های آنلاین به هدست نیاز نخواهید داشت و این کنسول با دارا بودن میکروفون داخلی می تواند صدا از طریق دسته های جادویی منتقل نماید .

مشخصات سخت افزاری منحصر به فرد

1- تکنولوژی صدای 3 بعدی با هدست بی سیم Pulse 3D

یکی از مهم ترین قابلیت های PS5 استفاده از تکنولوژی صدای 3 بعدی است  و هدف از این تکنولوژی یک نوع القای واقعیت مجازی از طریق صوت به گیمر می باشد به طوری که صداها طوری به گوش گیمر می رسد که گویی خود در آن مکان حضور دارد و بنابه ادعای سرنی، اگرچه هدفون ها بهترین ابزار برای بهره مندی از تکنولوژی صدای سه بعدی به شمار می روند، اما کنسول پلی استیشن ۵ قادر است این تکنولوژی را از طریق سیستم معمولی تلویزیون و اسپیکر نیز ارائه دهد!

هدست بی سیم هدست بی سیم Pulse 3D برای بهره گیری از فناوری صوتی سه بعدی انحصاری طراحی شده است تا بتوانید یک همچنین دارای دو میکروفون حذف کننده سر و صدا برای ارتباطات با کیفیت بالا در هنگام بازی است.

2- ردیابی اشعه سخت افزار

این تکنولوژی اجازه می دهد تابش نور به صورت جداگانه شبیه سازی شود ، بازتاب ها و سایه هایی ایجاد کند که واقع بینانه تر از آنچه در کنسول های قبلی دیده می شود به نظر بیاید.

3- پشتیبانی از حداکثر 120 فریم در ثانیه

پشتیبانی از حداکثر 120 فریم در ثانیه باعث می شود عناوین انتخابی روان تر از کنسول های قبلی باشند.

4- خروجی تصویر 4k-8k

واقعیت مجازی ( PlayStation VR ) 

این فناوری به شما امکان می دهد بازی هایی را تجربه کنید که گویی در داخل آنها زندگی می کنید.

با عمق سه بعدی تصویر و دنیای بازی هایی که شما را از هر سمت احاطه کرده است و شما را غرق در یک موقعیت مجازی می نماید می توانید لذت یک هیجان واقعی را با این کنسول بازی تجربه نمایید.

جهت مطالعه دقیق تر مشخصات این کنسول بازی می توانید به مقاله ای که با عنوان هر آنچه باید در مورد PS5 بدانید به وبلاگ فروشگاه هشت ایران مراجعه نمایید. 

جمع بندی نهایی

ارزش خرید یک محصول به نوع نگرش ما برای خرید آن بستگی دارد  که در این مقاله سعی کردیم تا از زوایای گوناگون به این موضوع بپردازیم و نظرات مختلف را در این باب  به طور کامل بیان نموده و در پایان با بررسی اجمالی مشخصات فنی این کنسول بازی؛ شگفتانه های آن را معرفی نماییم .

توصیه ای به خرید یا عدم خرید این کنسول بازی در این قیمت ها نداریم. آنچه گفته شد نظرات شخصی نویسنده  در این موضوع می باشد که امیدواریم بتوانید به نسبت ذهن اقتصادی تان در مورد خرید یا عدم خرید این کنسول بازی بتوانید تصمیم هوشمندانه ای داشته باشید .