پس از ماه ها انتظار بالاخره شرکت سونی از آخرین نسل کنسول بازی خود یعنی PS5 رونمایی کرد .

مارک سرنی سازنده این کنسول بازی در مراسم رونمایی اظهار داشت که این کنسول بازی می تواند با توجه به ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد می تواند آینده گیمینگ را تغییر دهد.

این کنسول بازی در دو نسخه دیجیتال و دیسک خور طراحی و ساخت شده است که در این مقاله می خواهیم به مقایسه این دو مدل از این کنسول بازی بپردازیم تا انتخاب را برای خرید شما راحت نماییم.

تمام ویژگی های سخت افزاری هر دو مدل یکسان می باشد

تمامی ویژگی های سخت افزاری در هر مدل یکسان بوده و مشخصات این کنسول بازی را می توانید در معرفی این محصول که در سایت هشت ایران نیز موجود می باشد مشاهده نمایید ولی به خاطر اهمیت حافظه ی SSD به کار رفته در این کنسول بازی این قابلیت را به طور خلاصه بیان می نماییم.

یکی از ویژگی های اصلی این کنسول بازی ، حافظه ی  SSD به کار رفته در آن می باشد که به گفته ی سرنی این ویژگی اصلی ترین وجه تمایز این کنسول بازی با سایر محصولات مشابه در این زمینه می باشد می باشد .

SSD  به کار رفته در PS5  سریع ترین حافظه ی موجود در بین تمامی محصولات مشابه خود میباشد یعنی سرعت خارق العاده ی 5.5 گیگا بایت در ثانیه.

اگر بخواهیم به زبان ساده این مفهوم را بیان نماییم باید گفت که SSD  به کار رفته در کنسول بازی PS5  باعث  می شود که دِیتای  2 گیگا بایتی در عرض 27. ثانیه  بارگذاری گردد در حالی که این زمان در ps4  برای دیتای 1 گیگا بایتی 20 ثانیه بود که  این تفاوت محسوس تنها  با حافظه ی  SSD منحصر به فرد به کار رفته در PS5 امکان پذیر شده است و به لطف این موضوع بازی ها خیلی سریع تر روی کنسول نصب خواهند شد و شاید مدت زمان برای لودینگ بازی ها به طور کلی از بین برود.

فناوری حافظه ی SDD هم در مدل استاندارد و هم در مدل دیجیتال به کار رفته است 

اگر برایتان فقط مشخصات سخت افزاری حائز اهمیت باشد و تنها گزینه ی شما برای انتخاب مشخصات سخت افزاری باشد باید گفت که فرقی نمی کند کدام نسخه را خریداری نمایید چرا که هر دو مدل دارای مشخصات سخت افزاری یکسانی می باشند. 

اگر کالکشنی از بازی های PS4  را در اختیار دارید نسخه دیسک خور بخرید

با توجه به پشتیبانی بازی های  نسل قدیم در PS5  پیشنهاد خرید ما برای شمایی که آرشیوی از بازی ها را در اختیار دارید نسخه استاندارد می باشد چرا که شما می توانید همان بازی ها را در PS5 نیز تجربه نمایید ولی این بار با سرعت بالای بارگذاری بازی ها ،کیفیت تصویر فوق العاده و صدای فن کمتر که میتواند تجربه ی لذت بخشی برای شما باشد.

 اگر ظاهری متقارن و کوچک تر برایتان اهمیت دارد نسخه دیجیتالی بخرید 

ابعاد مدل دیسک خور PS5 بدون احتساب پایه‌ی آن برابر است با ۳۹۰x۱۰۴x۲۶۰ میلی‌متر و وزن آن نیز برابر ۴.۵ کیلوگرم است و ابعاد مدل دیجیتالی نیز بدون احتساب پایه برابر است با ۳۹۰x۹۲x۲۶۰ میلی‌متر با وزنی معادل ۳.۹ کیلوگرم که نسبت به دیگر کنسول های بازی ابعاد بزرگی را شامل می شود که این اندازه بزرگ تر به خاطر  فن بزرگ به کار رفته در آن است که دستگاه را بدون صدا و گرما را به حداقل می رساند .

در نسخه‌ی استاندارد به دلیل وجود درایو شاهد از بین رفتن تقارن طراحی از نمای جلوی کنسول هستیم اما نسخه‌ی دیجیتالی از این لحاظ جلوه‌ی بصری بهتری را به همراه دارد.

 

اگر ظاهری متقارن و وزن کم و ابعاد کوچکتر برای شما حائز اهمیت باشد نسخه دیجیتال را خریداری نمایید. 

مساله ای به نام اینترنت

نسخه دیجیتال نیاز به دانلود بازی ها از فروشگاه پلی استیشن دارد و با توجه به حجم بالای بازی ها قطعا شما نیاز به اینترنت پرسرعت خواهید داشت و اگر این مساله برایتان حل شده می باشد و از طرفی کالکشنی از بازی های نسل قبلی را در اختیار ندارید نسخه دیجیتال را خریداری نمایید.

با توجه به سرعت پایین اینترنت درکشور و هزینه های بالای آن می توانید با کمی هزینه ی بیشتر نسخه ی دیسک خور را خریداری نمایید و البته خود دیسک ها نیز برای شما هزینه هایی را به همراه داشت که در این میان خودتان باید بین هزینه ی اینترنت و سرعت آن و هزینه های خرید دیسک یکی را انتخاب نمایید. ولی اگر کالکشنی از بازی های نسل قبل را در اختیار دارید نسخه دیسک خور را خریداری نمایید.

اگر کالکشنی از فیلم های بلوری را در اختیار دارید نسخه دیسک خور بخرید

اگر از افرادی هستید که عاشق جمع‌آوری دیسک‌های بلوری فیلم‌های سینمایی هستید، نسخه استاندارد بهترین گزینه برای شماست زیرا که در کنار بازی، فرصت تماشای فیلم و محتوای 4K را هم بدون خرید یک پلیر جدید خواهید داشت.

اگر می خواهید هزینه کمتری بپردازید نسخه دیجیتال را خریداری نمایید

با توجه به قیمت های بین المللی این کنسول بازی باید به این نکته اشاره نماییم که قیمت جهانی این کنسول در نسخه دیجیتال  100 دلار کمتر از نسخه دیسک خور آن می باشد لذا اگر اهل جمع آوری دیسک های بازی نیستید و آرشیوی از آن ها را نیز در اختیار ندارید و می خواهید هزینه کمتری بابت خرید این کنسول بازی بپردازید توصیه ما این است که نسخه دیجیتال را خریداری نمایید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که کالکتور بازی ها را خریداری می نمایید هیچ راهی به جز خرید نسخه دیسک خور ندارید

کالکتور ادیشن ها همان پکیج های ویژه بازی هایی هستند که علاوه بر خود دیسک بازی و البته یک بسته بندی شیک و جذاب شامل اقلام دیگری می باشند که برای برخی ها خرید این کالکتورها بسیار جذاب می باشد.

اقلام همراهی که در داخل جعبه وجود دارد معمولا شامل اکشن فیگور قهرمان بازی، آرت بوک، دیسک موسیقی متن بازی، پوستر، استیل بوک و خیلی موارد دیگری می باشد که بسته به خلاقیت کمپانی متفاوت است.

جمع بندی

با توجه به مشخصات سخت افزای یکسان برای این دو مدل از کنسول بازی شما میتوانید به نسبت نیازتان یکی از دو نسخه را خریداری نمایید .

اگر می خواهید هزینه ی اولیه ی کمتری برای خرید بپردازید پیشنهاد ما خرید نسخه دیجیتال می باشد البته به شرطی که اینترنت پرسرعت برای دانلود بازی ها در اختیار دارید و هزینه اینترنت برای شما اهمیتی نداشته باشد

اگر کالکشنی از بازی های ورژن قبلی را در اختیار دارید توصیه ما به خرید نسخه دیسک خور می باشد چرا که می توانید همان بازی ها را با کیفیت بالاتر در کنسول بازی PS5 اجرا نمایید.

اگر ظاهری متقارن و وزن کم و ابعاد کوچک برای شما حائز اهمیت باشد توصیه ما برای خرید نسخه دیجیتال می باشد. 

اگر علاقمند به خرید کالکتور بازی های دیجیتال هستید حتما باید نسخه دیسک خور را خریداری نمایید.