نقره بدون اجرت را از کجا خریداری نماییم ؟

 

شاید شما نیز واژه نقره یا طلای بدون اجرت را شنیده باشید و به سبب قیمت پایین آنها؛ تمایل بیشتری به خرید آنها داشته باشید. ولی برخی مسائل نیز در این موضوع قابل طرح می باشد که با دانستن آن ها می توانید با دید باز نسبت به خرید اینگونه مصنوعات اقدام نمایید.

برخی از سوالات قابل طرح در این موضوع را می توان در دسته بندی های زیر خلاصه کرد :

چرا برخی مصنوعات نقره و طلا بدون اجرت هستند ؟

چرا قیمت این مصنوعات پایین است ؟

اگر قصد خرید نقره های بدون اجرت را داشته باشیم از کجا باید آنها را تهیه نماییم ؟

آیا طلای بدون اجرت همان طلای دست دوم است ؟

 

قصد خود را قبل از خرید مشخص نمایید

1- نقره را به عنوان یک وسیله تزئینی می خرم 

اصل کلی در بازار :

قصد فروشنده از هر معامله ای کسب سود حداکثری و قصد خریدار هم از هر معامله ای خرید هر محصول با کمترین قیمت ممکن می باشد

در هر بازاری کالاهای مطابق با مد روز بسیار محبوب بوده و فروشندگان این محصولات می خواهند تا جایی که بازار کشش داشته باشد آن را به حداکثر قیمت به فروش برسانند و حداکثر سود را از فروش آن محصول به دست بیاورند.

این تناقض تفکری بین خریدار و فروشنده معمولا در کالاهای به روز و مطابق با ذائقه ی عمومی مردم همواره به سود فروشنده خواهد بود زیرا اگر تقاضای مردم برای خرید یک محصولی بالا باشد به خاطر قانون عرضه و تقاضا قیمت آن نیز بالا خواهد بود هر چند با ارزش ذاتی خودش نیز فاصله داشته باشد.

قانون عرضه و تقاضا

آنچه به عنوان پایه ای ترین اصول مدیریت مالی در نظام های اقتصادی مطرح است همین مساله عرضه و تقاضا می باشد . به طوری که هر چه عرضه ی محصولی کم باشد و تقاضا بالا قیمت آن محصول  افزایش خواهد یافت و بر عکس اگر عرضه ی محصولی زیاد گردد و تقاضا نیز کم باشد قیمتش کاهشی خواهد بود.

 

پس اگر می خواهید نقره را فقط به دید یک کالای تزئینی و با طرح های به روز خریداری نمایید دیگر نباید به فکر خرید با قیمت کم باشید چرا که از شما زرنگ تر فروشنده ای است که می خواهد آن را به شما بفروشد. 

 

 

2- نقره را به قصد سرمایه گذاری می خرم

شاید فرهنگ عمومی کشور ما هیچ گاه این تفکر را به ما نداده است که ما هم مثل دیگر کشورهای جهان به فکر خرید نقره فیزیکی به دید بلند مدت باشیم و همواره در کشورمان از طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن یاد کرده ایم ولی بهتر است بدانید که در کشورهای گوناگون فلز نقره طرفداران خاص خودش را دارد و حتی افرادی به دید سرمایه گذاری بلند مدت به آن نگاه می کنند.

پس خرید نقره به دید سرمایه گذاری نیز می تواند یکی از اهداف شما برای خرید نقره باشد اما مطابق با نظریه ی قبلی که در بالا به آن اشاره شد هیچ گاه کالاهای به روز را به خاطر قیمت حداکثری آن نمی توان به عنوان سرمایه گذاری خریداری نمود زیرا هدف سرمایه گذار از هر معامله ای خرید آن کالا در حداقل قیمت می باشد لذا اگر تفکر سرمایه گذاری در فلز نقره را دارید باید به دنبال راه حل هایی بود که بتوان نقره را به حداقل قیمت ممکن در بازار خریداری نمود.

خرید نقره با اجرت کم یا بدون اجرت

خرید نقره ی بدون اجرت یکی از راه خرید نقره به حداقل قیمت ممکن می باشد.

اجرت طلا یا نقره به چه معناست ؟

اجرت به معنای همان دستمزد سازندگان مصنوعات نقره و طلا می باشد.

نقره ی خام طی یک پروسه ای تبدیل به یک جواهر زیبا می شود و در این پروسه کسانی هستند که روی این فلزِ نرم آن چنان هنرمندانه کار می کنند که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند و آن را از یک فلز نرم و صنعتی تبدیل به یک فلز تزئینی چشم نواز می نمایند و اجرت نقره که در قیمت نهایی نقره حساب می شود در واقع همان دستمزد هنرمندانی است که روی این طلا یا نقره کار کرده  و آن را به تبدیل به یک جواهر زیبا نموده اند.

 

نقره یا طلای کم اجرت از نگاه نقره یا طلا فروش کدام است ؟

اگر یک فروشنده ی طلا یا نقره در طول سال سفارشات زیادی را به جواهرساز ها داشته باشد می تواند قیمت دستمزد آن ها را به خاطر حجم بالای سفارشات تا حد زیادی پایین آورد و برخی مصنوعات را با اجرت کم در مغازه داشته باشد و سود زیادی را در طول سال از این کار داشته چرا که فروش خود را از بابت اجرت  مطابق با  عرف بازار انجام می دهد و در این میان آن کسی که سود خواهد برد تنها فروشنده می باشد و سودی عاید خریدار نخواهد شد.

نقره یا طلای کم اجرت از نگاه خریدار کدام است ؟

1- خرید طلا یا نقره ی دست دوم

خرید نقره یا طلای دست دوم به خاطر استفاده زیاد از آن فقط به ارزش وزن خود معامله می شوند و در هنگام خرید هیچ گونه اجرتی برایش در نظر گرفته نمی شود لذا این نوع مصنوعات نقره و طلا می تواند برای خریداران همراه با سود باشد چرا که اگر به قصد سرمایه گذاری آن را خریداری کرده باشید می توانید از نوسانات قیمتی نقره استفاده کرده و آن را در بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانید هر چند در طول این مدت نیز می توانید با برخی تمیزکاری ها ( جلا دادن ، پرداخت و … ) آن را بپوشید و هر وقت لازم باشد در بالاترین قیمت موجود آن را به فروش برسانید.

 

نقره یا طلای کم اجرت از نگاه خریدار کدام است ؟

 

2- خرید برخی مصنوعات نقره با اجرت کم

به دلیل راحتی ساخت برخی از مصنوعات نقره و طلا اجرت آن ها نیز به تبع همین راحتی پایین می باشد و همین مساله باعث می شود که قیمت پایانی یک محصول حتی اگر تقاضای بالایی هم داشته باشد بسیار پایین باشد لذا  این نوع مصنوعات هم به دید سرمایه گذاری و هم به دید خرید و استفاده می تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد.

3- خرید مصنوعات نقره یا طلایی که دیگر در جامعه خواهان ندارد

این نوع مصنوعات نقره دست دوم نیستند ولی به دلیل تقاضای پایین مردم برای خرید قیمت اجرت آن ها بسیار پایین و گاهی بدون اجرت محاسبه می شود و فقط به قیمت ارزش وزنی آن معامله می شود.

اگر به دید سرمایه گذاری قصد خرید نقره یا طلا را دارید این نوع نقره ها می توانند بهترین گزینه برای خریدتان باشد.

سوال : آیا اجرت و کارمزد برای مصنوعات نقره و طلا از قانون خاصی پیروی می کند ؟ 

جواب : باید گفت که این کارمزد هیچ قانونی ندارد و معمولا بر اساس عرف بازار محاسبه می شود.

 

دو تذکر مهم

1- بر طبق بخشنامه اتحادیه طلا و جواهر کارمزد مصنوعات طلا و نقره باید به صورت گرمی محاسبه گردد نه درصدی

متاسفانه برخی از فروشندگان کارمزد را به صورت درصدی محاسبه می کنند و این کار باعث بالارفتن قیمت می شود.

2- محصولاتی که کارمزد ندارند مالیات نیز ندارند

در خرید مصنوعات نقره و طلا به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر محصولی را بدون کارمزد خریداری نمایید دیگر لازم نیست مالیات آن را نیز بپردازید و در صورت محاسبه آن توسط فروشنده می توانید این موضوع را تذکر دهید.

 

 

سخن پایانی

با توجه به مطالب بالا می توان گفت که خرید مصنوعات نقره و طلا با توجه به ملاحظات بسیار زیادی که در خرید آن می تواند داشته باشد  شاید در زمره پرریسک ترین خریدهای شما قرار بگیرد و در صورت عدم مطالعه قبل از خرید می تواند زیان زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.لذا توصیه می کنیم قبل از خرید ضمن مطالعه این مقاله حتمامصنوعات نقره یا طلای خود را از فروشگاه های معتبر با فاکتور معتبر ( چه دست اول چه دست دوم )خریداری نمایید تا به هر دلیل  اگر سودی هم از معامله نبرید حداقل زیانی متوجه شما نگردد.