گران بودن یک محصول در هر کشوری به مولفه های اقتصادی خاص آن کشور مربوط می شود و علت آن نیز مربوط به مشکلاتی است که هر کشور با آن مواجه می شود و برای هر کشور می تواند متفاوت باشد.

در این مقاله در مورد قیمت کنسول بازی در کشور ایران سخن خواهیم گفت و نتیجه گیری بحث را بر عهده خوانندگان محترم خواهیم گذاشت تا نسبت به ارزان یا گران بودن این کنسول بازی قضاوت نمایند .

1-رابطه مستقیم کالاهای وارداتی با قیمت دلار

با توجه به شرایط قیمتی دلار در کشور و افت ارزش پول ملی کشورمان باید این مساله را بپذیریم که برای کالاهای وارداتی که بر اساس دلار آزاد قیمت گذاری شده اند باید ریال بیشتری بپردازیم. 

حال سوال اصلی اینجاست که این پرداخت ریالِ بیشتر برای محصولات، تا چه اندازه ای معقول و منطقی است ؟ 

قیمت جهانی کنسول بازی PS5 دیسک خور چیزی در حدود 500 دلار می باشد . به فرض دلار 25 هزار تومانی قیمت این کنسول به تومان چیزی حدود 12 میلیون خواهد بود و شاید انتظار ما این باشد که با یک درصد معقولی بتوانیم این محصول را در داخل کشور به قیمت حداکثر 15 میلیون خریداری نماییم ولی قیمت های بازار چیزی خلاف این را اثبات می کند.

قیمت امروز کنسول بازی در بازار ایران بین 25 تا 30 میلیون تومان می باشد که در ادامه به علت این نوع قیمت گذاری در داخل کشور می پردازیم .

هزینه واردات کالا به طور قانونی به داخل کشور 

شاید اگر مراحل ترخیص یک کالا را فقط به صورت فهرست وار مرور نماییم و هزینه های آن را بررسی نماییم سخنان یکی از مسئولین در این زمینه بسیار شنیدنی خواهد بود.

 (( ایران جزو کشورهایی است که بیشترین تعرفه‌ ورود کالای خارجی  را در دنیا دارد و همین دیوار بلند  باعث شده قاچاق کالا از خارج به داخل کشور با همه ریسک‌هایی که دارد توجیه اقتصادی داشته باشد.

وقتی کشور برای واردات یک کالا عوارض و تعرفه ورود می‌گیرد، خودبه‌خود این مسئله توجیه پیدا می‌کند که این کالا از طریق غیرقانونی و به شکل قاچاق با ریسک وارد شود.

تعرفه باعث می‌شود کالای وارداتی در داخل کشور گران توزیع شود و محصول مشابه نیز همین وضعیت را داشته باشد و برای قاچاقچی صرف بر این است که کالا را غیرقانونی وارد کند تا تعرفه پرداخت نکند ))

مروری کوتاه بر هزینه های ترخیص کالا به طور قانونی

  • هزینه بیمه باربری

  • هزینه بازرسی کالا

  • هزینه انبار داری 

  • هزینه های گمرکی این هزینه ها شامل موارد زیر می باشد

هزینه های نوع اول (هزینه های که می بایستی در گمرک پرداخت گردد)

حقوق گمرکی  ( (ارزش پروفرما*نرخ ارز *درصد تعرفه کالا)

 هزینه های نوع دوم (هزینه هایی که می بایستی خارج ازگمرک پرداخت گردد )

هزینه هایی که قبل از گمرک می بایستی پرداخت گردد:
1-  هزینه صدور ترخیصیه به کشتیرانی
2-  هزینه حق توقف کالا در انبار تا وقت صدورترخیصیه
3-  سپرده گذاری وثیقه کانتینر(درصورتی که بار درکانتینر باشد)

هزینه هایی که در همراه با گمرک می بایستی پرداخت گردد:
1-هزینه های کوچک ازقبیل: قبض انبارالکترونیکی،پرینت اظهارنامه،لاک و مهر و  که مجموعا کمتر از ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال می باشد.
2-  هزینه آزمایشگاه (درصورتیکه کالا اجبار به آزمایشگاه داشته باشد).
3-  هزینه استاندارد به مقیاس هشت در هزار(بر اساس پروفورما،هر ۱۰۰۰ یورو ،معادل ۸ یورو به قیمت نرخ رسمی یورو )
4-  هزینه انبارداری و صدرو بیجک که بر اساس جدول شرکت های انبارهای عمومی محاسبه می گردد

هزینه هایی که همزمان با ترخیص کالا دریافت می شود:
1- هزینه های مربوط ثبت سفارش کالا،ازجمله به فیش ثبت سفارش بازرگانی که معادل پنج در هزار مبلغ پروفرما است .
2- هزینه مربوط به مالیات کارت بازرگانی(اگر بنام شخص ثالث وارد گردد.
3-  هزینه های مربوط به دستمزد ترخیص کالا

موارد بالا به صورت لیست وار تمامی هزینه های کلی واردات کالا از مبادی قانونی را نشان می دهد و این هزینه ها باید به قیمت جهانی محصول اضافه گردد تا یک قیمت معقول برای آن در داخل کشور تعریف گردد.

نتیجه 

آن چه به عنوان تبدیل دلار به ریال برای محصولات صورت می گیرد نمی تواند معیار خوبی جهت کشف قیمت آن در داخل کشور باشد چرا که هزینه های جانبی و ترخیص آن در این تبدیل لحاظ نشده نمی شود .

2-نقش واسطه ها در شبکه توزیع

متاسفانه بعد از ورود یک محصولی که کشف قیمتی در داخل کشور نسبت به آن به طور شفاف صورت نگرفته است واسطه ها در پخش این محصول به شبکه توزیع نقشی موثر را ایفا می نمایند و متاسفانه سودهای کلانی را از این قیمت گذاری اختیاری  به جیب می زنند و باعث بالا رفتن قیمت آن در شبکه توزیع می شوند.

3-هزینه باربری

یکی از هزینه های پنهان شبکه توزیع هزینه های باربری و حمل و نقل می باشد که در طول این مدت با افزایش چشمگیری مواجه شده است .

افزایش شدید هزینه‌های کامیون‌داران و بالا رفتن قیمت حمل و نقل بر بالا رفتن سرسام‌آور قیمت کالا‌ها (بین ۲۰ تا ۴۵ درصد) تاثیرگذاری مستقیم داشته است.

1- افزایش قیمت روغن 

با توجه به افزایش ۵۳ درصدی قیمت روغن مورد نیاز موتور‌های دیزل در قیمت‌گذاری جدید، قیمت یک گالن ۲۰ لیتری روغن در بازار باید ۵۰۰ هزار تومان باشد، ولی کارخانه با تعریف سبد اجباری، حتی روغن‌های ارزانی که مصرف چندانی ندارند را نیز با نرخ مصوب جدید به عوامل فروش تحمیل می‌کند.

2- افزایش قیمت لوازم مصرفی ماشین های باربری

3- افزایش بی سابقه قیمت لاستیک 

با توجه به اینکه قیمت لاستیک به طور وحشتناکی در طی یک سال اخیر افزایش قیمتی داشته است لذا این موضوع را به صورت جداگانه مطرح کردیم تا افزایش هزینه های باربری به طور ملموس برای شما مشخص گردد.

4- قانون عرضه و تقاضا

آنچه به عنوان پایه ای ترین اصول مدیریت مالی در نظام های اقتصادی مطرح است همین مساله عرضه و تقاضا می باشد . به طوری که هر چه عرضه ی محصولی کم باشد و تقاضا بالا قیمت آن محصول  افزایش خواهد یافت و بر عکس اگر عرضه ی محصولی زیاد گردد و تقاضا نیز کم باشد قیمتش کاهشی خواهد بود.

با توجه به تقاضای زیاد کنسول بازی PS5 در ایران و عرضه ی کم آن توسط شرکت سونی و با توجه به قانون عرضه و تقاضا  می تواند قیمت این کنسول بازی  حتی با روند معمول در شبکه توزیع و فروش به قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی خود به فروش برسد.

اینکه PS5 به این قیمت در کشور ما گران است یا ارزان بر عهده شما خواننده محترم می باشد 

آیا PS5 ارزان می شود ؟ 

با توجه به مطالب بالا می توان گفت که :

اگر دلار روند کاهشی بگیرد 

اگر روزی واسطه ها از چرخه توزیع حذف گردند 

اگر هزینه های باربری یک بار دیگر کاهش یابد 

اگر ورژن جدیدی از کنسول بازی توسط شرکت سونی ارائه گردد و تقاضا برای این کنسول بازی کم گردد می توان گفت که قیمت این کنسول بازی می تواند در ادامه ارزان تر از این باشد و ما در داخل کشور بتوانیم این کنسول بازی را به قیمت پایین تری خریداری نماییم و اگر هیچ یک از این آیتم ها تغییری نکند امیدی به ارزان شدن این کنسول بازی نیست .