یکی از مسائلی که در مورد طلا و نقره در کشور ما به عنوان یک کشور اسلامی مطرح می گردد حکم فقهی پوشیدن طلا و نقره برای مردان و زنان می باشد.

همان طور که می دانید پوشیدن طلا برای مردان در احکام اسلامی و بر طبق نظر تمامی مراجع حرام می باشد ولی سوال اینجاست آیا استفاده از مصنوعات نقره نیز برای مردان حرام می باشد؟ و استفاده از آن برای مردان ضرر دارد ؟

با توجه به اینکه همواره طلا و نقره نسبت به هم سنجیده شده اند و در بیشتر موارد این قیاس نتایج مشابهی را برای فلز نقره و طلا داشته است لذا اگر بر طبق قیاس معمول بخواهیم نسبت به این سوال پاسخ دهیم شاید در نگاه اول هیچ تفاوتی بین طلا و نقره قائل نشویم و حکم حرمت را بر پوشیدن مصنوعات نقره صادر نماییم ولی با بررسی آیات و روایات به نتایج متفاوتی خواهیم رسید که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

آیا نقره برای مرد حرام است و استفاده از آن ضرر دارد؟

 

 

حرمت طلا در روایات

روایات بیشماری در باب حرمت طلا برای مردان در کتب روایی وجود دارد که به طور نمونه به چند مورد اشاره می گردد :

نمونه اول

امام صادق ( ع ) می فرمایند : (( مرد طلا نپوشد و در آن نماز نخواند ))

نمونه دوم

امام باقر ( ع ) می فرمایند : جایز است برای زن با طلا انگشتری داشته باشد و با آن نماز بخواند و این بر مردان حرام است.

احادیث بیشماری در این باب از معصومین ( علیهم السلام ) وارد شده است که به طور نمونه فقط به برخی از آن ها اشاره گردید.

حرمت طلا در نظر مراجع :

شاید بتوان گفت یکی از موضوعاتی که تمامی مراجع نسبت به آن اجماع نظر داشته باشند همین بحث حرمت طلا برای مردان می باشد که جهت نمونه به یکی از نظرات مراجع در این زمینه اشاره می گردد :

سوال : آیا استفاده از طلا بدون قصد زینت به طوری که دیگران نبینند ، اشکال شرعی دارد ؟ 

جواب : پوشيدن طلا، خواه حلقه انگشترى باشد يا غير آن، براى مردان مطلقاً حرام است هرچند به قصد زینت قصد زينت نباشد و از ديد ديگران مخفى باشد.

تبصره : اگر در ساخت جواهراتی مقدار طلای به کار رفته به قدری کم باشد که عرفا اطلاق طلا به آن نشود پوشیدن آن برای مردان حرام نیست و البته پوشیدن فلز پلاتین نیز برای مردان اشکالی ندارد.

در مقابل بحث حرمت طلا برای مردان ؛ روایاتی در زمینه پوشیدن نقره برای مردان وجود دارد که نه تنها هیچ حرمتی را برای پوشیدن این فلز برای مردان مطرح نکرده اند بلکه حتی آن را برای مردان توصیه کرده اند که در زیر به یک نمونه از آن روایات اشاره می کنیم :

جز انگشتر نقره به دست مکنید زیرا پیامبر فرمود : خدا پاک نکند دستی که در آن انگشتر آهن باشد.

در باب استحباب نقره احادیث فراوانی نیز از ائمه اطهار در کتب معتبر فقهی وجود دارد که به جهت اختصار در این مقاله فقط به یک نمونه از آن اشاره گردید و طالبان این موضوع می توانند با سیر در کتب روایی نسبت به این موضوع روایات متعددی را از ائمه اطهار مشاهده نمایند.

در زمینه انگشتر؛ علاوه بر پایه نقره ای آن که در روایات بر آن تاکید شده است از خواص انواع سنگ های طبیعی نیز روایات متعددی از ائمه اطهار نقل شده است که آثار متعددی را برای هر یک از سنگ ها برشمرده اند که در صورت علاقه به دانستن خواص انواع سنگ ها می توانید آن ها را در کتب روایی و کتب علمی معتبر مطالعه نمایید.

آنچه به عنوان حرمت، استحباب ، وجوب و مکروه  در احکام اسلامی مطرح می گردد قطعا بر پایه حکمت و مصلحت برای انسان ها وضع گردیده است و با پیشرفت علم برخی از علل وضع این احکام مشخص گردیده و علم روز نیز علت وضع آن احکام را مشخص می نماید که به طور نمونه می توان این موضوع را در بحث نقره از باب علمی نیز بررسی نمود.

آیا استفاده از نقره برای مردان ضرر دارد ؟

به عنوان یک فلز ، نقره دارای مزایای قابل توجهی برای سلامتی است که قرن ها در سراسر فرهنگ ها استفاده می شده است. نقره دارای سابقه اثبات شده به عنوان یک ماده ضد میکروبی قدرتمند در مبارزه با عفونت ها و کمک به پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا ، ترمیم زخم و موارد دیگر است.

 

 

یونانیان باستان می دانستند که نقره داری اثرات ضد باکتریایی است و قرن ها از این فلز به عنوان درمان زخم ها استفاده می کردند و در جنگ جهانی اول ترکیبات نقره به شدت مورد استفاده قرار گرفت. آنتی بیوتیک های ترکیبات نقره برای درمان بیماری های روانی و بیماری هایی مثل صرع مورد استفاده قرار می گرفت.

 

آیا استفاده از نقره برای مردان ضرر دارد ؟

فلز نقره در صنعت پزشکی :

نانو ذرات نقره به علت خواص ضد باکتریایی در صنعت مورد استفاده قرا می گیرد و در درمان زخم ها و تجهیزات پزشکی نیز کاربرد دارد که برای ما شاید آشناترین محصول نقره ای مواد پرکردنی دندان باشد.

فواید نقره برای انسان 

1- کمک به تنظیم حرارت داخلی و گردش خون : بسیاری گزارش کرده اند که سطح انرژی و تعادل در خلق و خوی آنها پس از پوشیدن نقره بهبود یافته است

2- دارای خاصیت آنتی بیوتیک برای مقابله با انواع عفونت ها : یون های نقره با بار مثبت به گیرنده های اکسیژن با بار منفی در باکتری ها  متصل می شوند ، به همین دلیل نقره می تواند با عفونت و بیماری های مضر مبارزه کند.

3- تشکیل و ترمیم استخوان

4- نگهداری و ترمیم پوست

5- نقره به عنوان یک هشدار دهنده

فلز نقره وقتی در معرض بسیاری از مواد شیمایی مضر قرار می گیرد زود نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و ما را متوجه محیط آلوده ای که در آن قرار داریم می کند. به طور مثال اگر زیورآلات نقره ای شما هنگام پوشیدن بیش از حد طولانی به رنگ آبی درآید ، این می تواند نشان دهنده وجود مقادیر زیاد سدیم در بدن شما باشد. دیدن یک قطعه جواهر نقره ای آبی می تواند به عنوان یک یادآوری برای کاهش میان وعده های شور باشد! و این خیلی شگفت آور است !

6-تعادل دمای بدن

یونهای نقره با بار مثبت یک میدان رسانا ایجاد می کنند . انعکاس تابش الکترومغناطیسی سبب تحریک رسانایی آن در بدن می شود که این عمل سبب تعادل دمای بدن و کنترل فشار خون خواهد شد.

7- کاهش اضطراب و استرس

جهت افزایش تاثیر گذاری عمکرد نقره در کاهش اضطراب نکات زیر را مد نظر داشته باشید

  • انواع مختلف جواهرات را امتحان کنید : شاید انگشتر و دستبند اثرات متفاوتی را داشته باشند

پس نسبت به مشاهدات خود می توانید جواهری که می تواند به کاهش اضطرابتان کمک کند را امتحان کنید

  • اگر به این عملکرد نقره اطمینان پیدا کردید بهتر است قبل از شدید تر شدن علائم اضطراب ، به محش شروع احساس گرفتگی در عضلات یا افزایش ضربان قلب به سراغ جواهرات نقره ای بروید.

برخی مطالعات آزمایشگاهی که بر روی انسان ها صورت گرفته است موید این اثرات مفید نقره می باشد که به عنوان نمونه به یکی از آنها اشاره می کنیم :

محققان دانشگاه ساوتهمپتون ثابت کرده اند که استفاده از یک نوع خاص از انگشتر نقره می تواند به کاهش برخی از علائم آرتروز در دست کمک کند.نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از این آتل های نقره ای مخصوص طراحی شده علاوه بر جلوگیری از افزایش فشار خون در مفاصل انگشت ،در کسانی که از آرتریت روماتوئید رنج می برند ، به کاهش درد کمک می کند. محققان دریافتند که پوشیدن این قطعات جواهرات نقره ای به بازیابی ثبات و دامنه حرکت در مفاصل ملتهب نیز می تواند کمک کند.

 

آیا نقره برای مرد حرام است و استفاده از آن ضرر دارد؟

 

سخن پایانی 

طبق قاعده ی کلی اسلامی هر گونه وجوب و استحباب افعال قطعا به خاطر نفع و ضررهایی باشد که شاید در برخی مواقع از حکمت آن با خبر نباشیم و با گذشت زمان و با پیشرفت علم دلیل این احکام شرعی برای ما مشخص گردد.

در بحث احکام فقهی پیرامون نقره نیز همین مساله صادق می باشد و دلیل این همه تاکید بر پوشیدن نقره با توجه به منفعت های زیاد نقره برای انسان از نظر علمی می تواند تا حدود زیادی آن همه روایات در باب استحباب پوشیدن نقره را برای ما قابل لمس نماید؛  هر چند اعتقاد به حکمت خدای متعال شاید بالاترین دلیلی باشد بر نفع و ضرر داشتن افعالی باشد که در دین اسلام بدان تاکید شده است .