معایب خرید طلا از سایت های اینترنتی

خرید طلا بسان سایر کالاهای موجود در بازار در فروشگاه های اینترنتی داد و ستد می شود.

متاسفانه به خاطر عدم آگاهی جامعه نسبت به قوانین خرید و فروش اینترنتی به خصوص در کالاهای زینتی مثل طلا و نقره گاهی مزایای خرید اینترنتی به فراموشی سپرده می شود و فقط خاطره ای تلخ از خرید طلا و زیورآلات در ذهن مردم می ماند.

در این مقاله سعی داریم ضمن پرداختن به مزایای خرید اینترنتی به برخی از ملاحظات این گونه خرید ها به ویژه در حوزه خرید  طلا بپردازیم تا با ذهنیتی مثبت و آگاهی کامل نسبت به این نوع خریدها اقدام نموده و یک خرید موفق و همراه با خاطره ای خوب را تجربه نماییم.

آنچه به عنوان معایب خرید اینترنتی از آن ذکر می شود در واقع برگرفته از عدم آگاهی ما نسبت به فرهنگ خرید اینترنتی و ناآشنا بودن به حقوق مشتری در خرید های اینترنتی است وگرنه مزایای این نوع خرید که در زیر به آن ها اشاره خواهد شد این امکان را به شما خواهد داد که ضمن صرفه جویی در وقت بتوانید بهترین ها را برای خود انتخاب نمایید .

 صرفه جویی در وقت

شاید مهمترین فایده ی خرید های اینترنتی همین صرفه جویی در وقت باشد که گاه نادیده گرفته می شود و متاسفانه در جامعه امروزی برای برخی ها زمان؛ کم ارزش ترین موضوع شده است و برای برخی از طلا با ارزش تر !

حال اگر شما هم به یک زمان به دید یک گوهر باارزش نگاه کنید همواره از این فرصتی که خرید اینترنتی در اختیارتان خواهد گذاشت استقبال خواهید کرد و آن را به خرید های مرسوم ترجیح خواهید داد.

تنوع فروشگاه ها

صدها فروشگاه و هزاران تنوع محصول در فروشگاه های اینترنتی موجود می باشد و شما می توانید تنها با یک گوشی و یک سرچ ساده به راحتی به آن همه مغازه به ساده ترین شکل ممکن دسترسی پیدا کنید و محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید که این امکان در خرید های غیر اینترنتی به این سادگی امکان پذیر نمی باشد و شما می توانید فقط به فروشگاه های شهرتان دسترسی داشته باشید آن هم به سخت ترین شکل ممکن ( ترافیک ، عدم تنوع محصول در مراکز خرید ، صرف وقت و ….)

تنوع قیمت

تنوع محصولات و فروشگاه های زیاد؛ مزیت رقابتی را در بین فروشگاه های اینترنتی ایجاد خواهد نمود و به خاطر عرضه زیاد محصولات در این حوزه قطعا روی آیتم قیمت نیز تاثیر مثبتی را خواهد داشت و قیمت محصولات می تواند با این فضای رقابتی به کمترین میزان خود برسد و خریدران می تواننند محصولات را با قیمتی منصفانه خریداری نمایند.

به خاطر این مساله بسیار مهم ؛ برخی از سایت ها اقدام به مقایسه قیمت در هر فروشگاه می نمایند و شما می توانید پس از انتخاب محصول مورد نظر؛ قیمت آن را از سایت هایی که این خدمات را به شما ارائه می نمایند استعلام بگیرید تا هیچ سردرگمی نیز از این بابت نداشته باشید.

در کنار دو مزیت ذکر شده شاید بتوان فواید بیشماری را از نظر اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و … بر این گونه خرید ها برشمرد که از حوصله این نوشته خارج می باشد و خوانندگان علاقمند می توانند مقالات ارائه شده از نهادهای مختلف را نسبت به این موضوع مطالعه نمایند.

معایب خرید و فروش اینترنتی

در کنار تمام مزیت های خرید و فروش اینترنتی؛ شاید برخی معایب نیز بر این گونه روش معاملاتی بتوان بیان نمود.

آنچه به عنوان معایب در این مقاله به آن اشاره می شود در واقع ناشی از عدم آشنایی با فرهنگ خرید و فروش اینترنتی و ناآشنایی با قوانین حاکم بر آن می باشد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم که برخی از آنها به طور عمومی و برخی اختصاصی برای خرید و فروش طلا در فروشگاه های اینترنتی میباشد.

1- خرید از سایت های غیر قانونی و ثبت نشده

هر مغازه ی فیزیکی جهت قانون مند سازی فعالیت خود نیازمند پروانه کسب و مجوز فعالیت می باشد و این موضوع در مغازه های آنلاین یا همان فروشگاه های آنلاین نیز صادق می باشد که در زیر به آن اشاره می نماییم .

نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد )

اینماد، معمول‌ترین و اصلی‌ترین مجوز یک سایت فروشگاهی است که شاید بتوان گفت معادل پروانه کسب برای مغازه های فیزیکی است.

به جهت تضمین خرید هایتان به عنوان خریدار حتما از فروشگاه هایی خرید نمایید که این نماد را دارا می باشند و در صورت نداشتن این نماد به هیچ عنوان خریدی از آن فروشگاه انجام ندهید .

سوالات متداول در ارتباط با این نماد را که ازسایت اینماد برداشت شده است را می توانید در زیر مشاهده نمایید تا با این نماد اعتماد بیشتر آشنا شوید.

1- نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نشانه‌اي است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکي صادر شده و به کسب و کارهاي مجازي (کسب و کار اينترنتي و موبایل) مجاز با هدف ساماندهي، احراز هويت و صلاحيت آنها اعطا مي‌گردد؛ اين نماد پس از بررسي درگاه‌ (وب‌سایت) و احراز هويت و صلاحيت مالک (حقيقي يا حقوقي) آن براي مدت دو سال صادر مي‌گردد.

2- نماد اعتماد تا چه مدت اعتبار دارد؟

در حال حاضر نماد اعتماد اعتبار دو ساله دارد.

3- ستاره‌های نماد اعتماد به چه معنی‌است؟

سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.

4- آیا نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای فعال در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نیز تعلق می گیرد؟

بله؛در حال حاضراعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای فعال در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز نیز تعلق می گیرد. کلیه فعالان کسب و کارهای الکترونیکی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز ، جهت ثبت نشانی فعالیت خود و آغاز فرآیند اخذ نماد اعتماد الکترونیکی می توانند با مراجعه به سامانه نمادو ایجاد حساب کاربری، اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نمایند.

همچنین کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیز می‌توانند با ورود به پنل کاربری خود، از قسمت افزودن شناسه اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نمایند.

5- آیا قبل از دریافت نماد اعتماد، استفاده از عکس نماد اعتماد در سایت اشکالی دارد؟

بله؛ نشانه نماد اعتماد الکترونیکی یک علامت دولتی است وهرگونه جعل وسوء استفاده از آن علامت ممنوع و مشمول احکام جعل علامت دولتی است . استفاده از تصویر نماد به جای نشانه آن مصداق جعل می باشد و ضمانت اجراء کیفری دارد.

6- چه اطلاعاتی درباره کسب و کار اینترنتی مربوطه در پروفایل لوگوی نماد نمایش داده می‌شود؟

در صورت احراز شرایط دریافت نماد اعتماد و اخذ این مجوز، اقلام اطلاعاتی زیر به صورت عمومی در پروفایل شما در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد: نام کسب و کار، آدرس وب‌سایت، وضعیت اعتبار نماد اعطا شده، سوابق عملکرد کسب و کار، تاریخ اعطا، ساعت پاسخگویی کسب و کار، خدمات و مجوزهای کسب و کار، نام صاحب امتیاز، آدرس کسب و کار، تلفن ثابت و پست الکترونیکی.

(( امید است با خرید از فروشگاه های معتبر تجربه های شیرینی را در خرید و فروش های خود داشته باشید ))

2-مدت زمان ارسال هر محصول

با توجه به اینکه فروشگاه های اینترنتی یک زنجیره ی فروش و ارائه خدمات را برای  کل کشور ارائه می نمایند لذا وابستگی این فروشگاه ها به سازمان پست اجتناب ناپذیر است لذا برخی مشکلات در زمان ارسال  می تواند ناشی از عمکرد سازمان پست باشد و هیچ گونه خطایی را متوجه فروشگاه اینترنتی ننماید ولی این موضوع  به عنوان یکی از ریسک های خرید اینترنتی باید همواره مورد توجه خریدان قرار بگیرد.

3- عدم ارائه فاکتور معتبر در هنگام خرید طلا

از هر فروشگاهی قصد خرید طلا و جواهرات طلا را داشته باشید علاوه بر خرید از فروشگاه های معتبر حتما از فروشنده تقاضای فاکتور را داشته باشید و در صورت ممانعت از ارائه فاکتور به طور اکید از خرید طلا از آن فروشگاه صرف نظر نمایید .

فاکتور معتبر چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

 

  • سربرگ فاکتور

شماره فاکتور،‌ نام و لوگوی طلافروشی در سربرگ قرار می‌گیرند. بنابراین بخش سربرگ فاکتور بسیار مهم است.

  • اطلاعات خریدار

نام و شماره تماس شما بعنوان خریدار در بخش بعدی فاکتور درج می‌شود. این قسمت نیز عموما در بالای فاکتور قرار دارد و برخی فروشنده‌ها شماره ملی شما را نیز جهت اطمینان بیشتر در این قسمت ثبت می کنند.

  • شرح کالایا خدمات

فروشنده باید نام کالای خریداری شده را به طور واضح در این قسمت درج کند.

  • عیار

در ایران برای ساخت طلا از عیار 18 استفاده می شود پس دراین قسمت معمولا عدد ۱۸‌ یا معادل آن ۷۵۰ درج می‌شود.

  • وزن

وزن طلای خریداری شده در این بخش باید به طور دقیق درج شود؛ در اینجا توصیه می‌کنیم قبل از خریداینترنتی وزن آن را از پشتیبانی سایت استعلام نمایید و سپس با آنچه در فاکتور نوشته شده است مطابقت نمایید

  • مبلغ واحد

قیمت روز طلا ‌یا مظنه باید در فاکتور قید شود.

با استفاده از وزن و قیمتی که بابت آن می پردازید خواهید توانست میزان اجرت یا کارمزد توسط طلافروش را استخراج نمایید که این موضوع نیز می تواند برای خریدار یکی از نکات مهم شما برای خرید باشد. ( جهت مطالعه اجرت یا کارمزد می توانید به مقاله ای که در همین زمینه در وبلاگ فروشگاه هشت ایران نگاشته شده است مراجعه نمایید )

چرا که برخی از فروشگاه های اینترنتی کارمزد کار را چنان بالا می برند که آن محصول از ارزش واقعی آن کلی فاصله می گیرد.

ارائه فاکتور معتبر توسط فروشگاه های اینترنتی به روالی که بیان شد یکی از باید های هر خرید اینترنتی بوده که مطالبه ی آن از فروشگاه هایکی از حقوق مسلم خریداران می باشد.

 متاسفانه برخی فروشگاه های اینترنتی پس از جلب اعتماد مشتریان در برخی از کالاهای خاص اقدام به برخی سو استفاده ها در برخی کالاها از جمله طلا نموده اند و  این موضوع باعث مال باختن بسیاری از افراد شده است .

4- عدم تطابق محصول معرفی شده در سایت با آنچه به دست ما می رسد

متاسفانه این موضوع باعث نارضایتی خریداران به خصوص در خرید اینترنتی طلا گردیده است و در این بخش سعی داریم تا علت آن را بررسی نموده و مناسب ترین و امن ترین راه را برای خرید طلا خدمتتان ارائه نماییم.

  • فروش مس به جای طلا

طلای خالص بسیار نرم است و برای ساخت زیور آلات  مناسب نیست از این رو با افزودن مس هم مقاومت آن افزایش یافته و هم چکش خواری آن بیشتر می شود.

اضافه کردن مس به طلا برای ساخت جواهرات لازم و ضروری است ولی در برخی موارد فروشگاه های اینترنتی با زیاد کردن میزان مس در ساخت جواهرات محصولی بی کیفیت را ارائه می نمایند و این موضوع باعث نارضایتی خریداران می گردد. 

  • فروش نگین های بی ارزش به قیمت طلا

متاسفانه در برخی موارد سازندگان طلا با به کار بردن نگین های سنگین و بی ارزش در ساخت جواهرات طلا سعی در بالابردن وزن محصول می نمایند که این موضوع می تواند باعث بالارفتن قیمت محصولی شود که طلا نیست ولی به قیمت طلا محاسبه شده است.

چه باید کرد ؟ 

با توجه به اینکه این گونه موارد در خریدهای اینترنتی طلا به کرات اتفاق افتاده است لذا درخواست ارائه فاکتور معتبر از فروشنده می تواند همه ی این مشکلات را حل نماید چرا که شما می توانید با استفاده از فاکتور از وزن و عیار و سایر مشخصات جواهر طلای خود اطلاع پیدا کنید.

جمع بندی

با توجه به گسترش خرید های اینترنتی در بین مردم؛ آشنایی با حقوق خریداران می تواند شما را در خریدی ایمن کمک نماید و خاطره ای خوب از خرید اینترنتی طلا را برای شما به همراه داشته باشد و ریسک های خرید اینترنتی طلا را به حداقل مقدار ممکن برساند