پشتیبانی: ۰۴۱-۳۵۲۴۴۶۲۱
فروشگاه اینترنتی تخصصی لوازم خانگی
رهگیری سفارش
کدام نوع اتو برای ما مناسب است؟
پرسی ، مخزن دار یا بدون مخزن؟

اتوهای امروزی که به چنین شکل ساده ای لباس های ما را اتو می نمایند تاریخچه ای بسیار جذاب و خواندنی دارند که به اختصار در ادامه به آن اشاره می نماییم.

آن زمان ها از یک وسیله با سطح فلزی صاف به عنوان بازکننده چین و چروک لباس ها استفاده می شد.این وسیله مخصوص درون آتش قرار می گرفت تا داغ شود و بتواند چین و چروک لباس ها را به شکل بهتری باز نماید.

در قرن پانزهم ساخت جعبه داغ که به اتوی جعبه ای معروف شد کار گرم کردن صفحه ی فلزی را راحت از قبل نمود. برای گرم شدن اتو دیگر نیازی نبود تا آن را داخل آتش بگذارند چرا که جعبه ی داغ می توانست اتو را گرم نماید. داخل جعبه را پر از زغال و آجر داغ می کردند تا اتو در مواقعی که از آن استفاده می نمایند گرم بماند.


در اواخر قرن نوزدهم اتوهای گازی اختراع شدند و در سال 1874 میلادی اولین اتوی گازی به ثبت رسید.این اتوها دارای سوزاننده ای بودند که با کبریت روشن می شدند و انرژی گاز می توانست آن را تا زمان دلخواه روشن نگه دارد. این اتوها به دلیل تداوم گرما و داغی زیاد محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرد ولی به دلیل نشت گاز به هنگام استفاده از آن ها باعث شد تا سوخت های دیگری جایگزین گاز گردد. روغن ، پارافین و گازوئیل از جمله سوخت هایی بودند که وظیفه گرم کردن اتوها را بر عهده گرفتند.


با پیشرفت تکنولوژی در اوایل قرن نوزدهم اولین اتوبخار در سال 1926 میلادی توسط شرکت الدک به بازار عرضه گردید . این اتو بخار تقریبا به شکل اتوبخارهای امروزی ساخته شده بود و بخار آب تولیدی توسط خود دستگاه باعث می شد تا لباس ها به راحتی اتو گردند . با این اتو بخار ها دیگر نیازی نبود تا برای اتوکشی روی لباس ها آب بپاشند یا به صورت مرطوب آنها را اتو نمایند. مشکل اصلی این اتوبخارها  زنگ زدن کف آنها بود این نقص با تولید آلیاژی ضد زنگ توسط ادوارد شرایر در سال 1938 میلادی به کلی مرتفع گردید.

انواع اتوبخارها
اتوبخارهای امروزی را می توان در 3 دسته کلی تقسیم بندی نمود.

·  اتوبخارهای پرسی

·  اتوبخارهای بدون مخزن

·  اتوبخارهای مخزن دار

 

هر یک از این اتوبخارها دارای مزیت ها و معایبی هستند که با بررسی کامل آنها می توانید بر حسب نیاز خودتان اتوبخاری را خریداری نمایید که جوابگوی نیازهای شما باشد.

اتوبخارهای پرسی توان زیادی را در اتو کردن لباس ها دارند و برای اتوکردن پارچه های بزرگ مثل پرده و ملحفه بسیار مناسب می باشند .

اتوبخار پرسی برخی نقاط نامتقارن لباس شما مانند کنار دکمه ها و سرآستین را به درستی اتو نمی نماید و همواره نیاز دارید تا با روش های دیگری چین و چروک های آن قسمت از لباس هایتان را باز نمایید.

نگهداری این اتوبخار ها با داشتن یک پایه ی نسبتا بزرگ می تواند برای خانه های با متراژ کم، دردسر ساز باشد. قبل از خرید حتماً این موضوع را در نظر بگیرید تا مشکلی از این بابت برایتان پیش نیاید.

مزایا و معایب دیگری می توان برای اتوبخارهای پرسی بیان نمود که در این مقاله تنها به این دو مورد مهم اکتفا می نماییم.


.


اتوبخار با مخزن جداگانه یا بدون مخزن؟

اتوبخارهای مخزن دار سبک تر از اتوهای بدون مخزن می باشند.

بخار تولید شده توسط اتوبخارهای بدون مخزن به مراتب کمتر از اتوهای بخار مخزن دار می باشد.در اتوهای بدون مخزن رفع چین و چروک لباس ها بیشتر به خاطر وزن خود اتو و فشار وارده بر سطح پارچه ها می باشدو همین امر باعث می شود تا وزن این نوع اتو بخارها کمتر از اتوبخارهای مخزن دار گردد.

به فکر فضایی برای نگهداری مخزن آب باشید.


از آنجایی که اتوبخارهای مخزن دار دارای یک مخزن جداگانه آب می باشند در هنگام اتوکشی باید به فکر مکانی برای نگهداری آن باشید و فضایی را برای آن پیش بینی نمایید.

اگر نمی خواهید مخزن آب را در فواصل زمانی کوتاه شارژ نمایید اتوبخار مخزن دار بخرید.

با اتوبخار های مخزن دار مدت زمان زیادی را  بدون شارژ مخزن آب می توانید اتو نمایید. چنین مزیتی در اتوبخارهای بدون مخزن وجود ندارد و برای اتوکشی های طولانی مدت باید مخزن آب را در فواصل زمانی کوتاه پُر نمایید.

اتوبخارهای مخزن دار مناسب پارچه های ضخیم

اتوبخارهای مخزن دار با تولید بخار بیشتر برای اتوکشی پارچه های ضخیم مناسب هستند و به راحتی می توانند چین و چروک آن ها را باز نمایند.

رقابت قیمت

قیمت اتوبخارهای بدون مخزن به نسبت اتوبخارهای مخزن دار پایین بوده که این خود می تواند یکی از مهمترین پارامترها در انتخابتان باشد.

 

در هنگام خرید اتوبخار چه نکاتی را باید مدنظر داشته باشیم ؟

1- میزان بخاردهی

هر اتوبخاری در هر دقیقه به میزان مشخصی بخار تولید می نماید.هر چقدر میزان بخار تولیدی توسط اتوبخار بیشتر باشد اتوکشی برای شما راحت تر می گردد و چین و چروک لباس هایتان سریع باز می شوند.حتما در هنگام خرید به این پارامتر مهم توجه داشته باشید.

گاهی چین و چروک ها با همین بخارپیوسته ای که توسط اتوبخار تولید می گردد باز نمی شوند. لازم است تا میزان بخار بر آن نقطه به صورت لحظه ای زیاد گردد که این ویژگی با عنوان بخاردهی لحظه ای در اتوبخارها شناخته می گردد. در هنگام خرید این  مشخصه ی مهم را مدنظر داشته باشید و اتوبخاری انتخاب نمایید تا بخاربیشتری را بتواند در لحظه ایجاد نماید. هر چه این عدد بزرگتر باشد چین و چروک های لباس به راحتی باز می شوند و اتوکشی برایتان راحت تر می گردد.

2- جنس کف اتو

بدون شک مهمترین بخش یک اتوبخار کفی آن می باشد. لباس ها با کفی اتو در ارتباط هستند و جنس کفی اتو می تواند بر کیفیت اتوکشی شما تاثیر مستقیمی داشته باشد. کفی اتوبخار اگر به راحتی روی لباس سُر بخورد ، دوام و استحکام بالایی داشته باشد ، انتقال حرارتی بالایی داشته باشد و در نهایت به لباس هایتان نچسبد بهترین نوع کفی برای اتوبخار می باشد. از بهترین انواع کفی های اتو بخار ها می توان به کفی استیم گلاید و سرامیکی اشاره نمود که همه ویژگی های گفته شده را دارا میباشند.در هنگام خرید حتما به جنس کفی اتوبخار توجه ویژه ای داشته باشید. 

 

3- اتوهای مجهز به انواع تکنولوژی های روز

شرکت ها و برندهای معتبر در اتوبخارهای تولیدی خود سعی می کنند تا محصولات عرضه شده خود را مجهز به انواع فناوری های روز نمایند. در هنگام خرید اتوبخارهایی را انتخاب کنید تا لذت اتوکشی با فناوری های روز را بتوانید با آن تجربه نمایید. به طور مثال تکنولوژی تنظیم دمای مطلوب (Optimal Temp) به طور خودکار حرارت اتو را برای انواع مختلف پارچه ها تنظیم می نماید. با این تکنولوژی دیگر نیازی نیست تا نگران سوختن لباس ها و چسبیدن آنها به کف اتو باشید.

4- ایمنی اتوبخار

گاهی یک اشتباه کوچک می تواند زمینه ساز برخی اتفاقات ناگوار باشد. بی احتیاطی ها و عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از  اتوبخارها گاه می تواند باعث سوختگی و حتی آتش سوزی گردد چرا که اتوبخار ها از یک طرف تولید بخار می نمایند و از طرفی داغ بودن کف آنها می تواند منجر به بروز این گونه اتفاق تلخ و ناگوار گردد. خوشبختانه طراحان و تولید کنندگان اتوبخارهای امروزی به این مسئله مهم توجه نموده اند و اتوها را با ضریب ایمنی بالا طراحی و تولید می کنند.به عنوان مثال سیستم خاموشی خودکار از جمله آن ویژگی های بسیار مهمی است که می تواند از بروز حوادث جلوگیری نماید.

اگر فراموش کردید که اتوبخار را خاموش نمایید این سیستم پس از گدشت مدت زمانی به طور هوشمند وارد عمل شده و اتوی شما را خاموش می نماید.

5- سیستم ضد رسوب

آب های لوله کشی حاوی یک سری املاح آهکی می باشند که باعث ایجاد رسوب در اتو می گردد. رسوب ها منافذ خروجی بخار را مسدود می کنند و کیفیت اتوکشی را بسیار پایین می آورند. برخی اتوها مجهز به سیستم ضدرسوب می باشند که به طور خودکار اتوی شما را رسوب زدایی می نماید. در خریدتان حتماً به  این ویژگی مهم توجه داشته باشید تا اتو بخار انتخابی شما در زمان استفاده به دلیل رسوب گذاری کارایی خود را از دست ندهد.

 

6- طول سیم و قابلیت چرخش 360 درجه

طول سیم شاید به ظاهر پارامتر مهمی برای انتخاب به نظر نیاید ولی طول سیم کمتر از 2 متر ممکن است در حین اتوکشی شما را اذیت نماید. در انتخاب اتوبخار حتماً به طول سیم آن دقت نمایید.

اگر می خواهید در حین اتوکشی شاهد پیچ خوردن سیم اتو نباشید در هنگام خرید توجه داشته باشید تا سیم اتوبخار شما قابلیت چرخش 360 درجه را داشته باشد.
جمع بندی

اتوها نهایت کاری را که برایتان می کنند این است که لباس های شما را اتو می نمایند. همان جزئیاتی که شاید برای ما اهمیت زیادی نداشته باشد تفاوت ها را در هر اتویی مشخص می نماید . این تفاوت های به ظاهر کوچک همان پارامترهایی هستند که باید در خرید هر اتوبخاری به آنها دقت نمایید.

در انتخاب اتو بخار شاید کفی یک اتو به همان اندازه اهمیت داشته باشد که سیم با قابلیت چرخش 360 درجه می تواند داشته باشد. قبل از خرید حتما به این تفاوت های ریز توجه داشته باشید تا یک انتخاب هوشمند متناسب با نیازهای خود داشته باشید.

 

 

 

 

انتخاب یک غذاساز خوب
چگونه یک غذاساز خوب انتخاب کنیم؟