پشتیبانی: 04133101002
فروشگاه اینترنتی تخصصی لوازم خانگی
رهگیری سفارش
راهنمای جامع نظافت ماشین لباسشویی
روش هایی برای نظافت ماشین لباسشویی

راهنمای جامع نظافت ماشین لباسشویی

پس از خرید ماشین لباسشویی شاید یادمان برود که این دستگاه نیز به نگهداری و نظافت نیاز داشته باشد. از آنجایی که ماشین لباسشویی یک دستگاه نظافتی می باشد شاید این ذهنیت در ما ایجاد شده باشد که این وسیله نیاز به نظافت و نگهداری ندارد. باید گفت که این دستگاه مانند سایر دستگاه های مصرفی نیاز به نظافت دارد و این نظافت می تواند روی عملکرد دستگاه نیز تاثیرگذار باشد. شاید اگر بگوییم که این دستگاه حتی بیشتر از سایر لوازم خانگی احتیاج به نظافت و شستشو دارد سخنی به گزاف نگفته ایم. اگر شما هم دوست دارید تا با روش های ساده ی نظافت ماشین لباسشویی آشنا شوید کافی است تا آخر این نوشته همراه ما باشید.

 برای نظافت ماشین لباسشویی راه کارهای بسیار ساده ای وجود دارد که می توانید با آن روش های ساده به راحتی ماشین لباسشویی خود را تمیز نمایید. امروزه به دلیل قیمت بالای ماشین های لباسشویی نظافت این دستگاه بیش از هر زمان دیگری می تواند اهمیت داشته باشد. هر ماشین لباسشویی در هر برند و قیمتی نیازمند نظافت و شستشو می باشد. برند ماشین لباسشویی ، قیمت ماشین لباسشویی و دیگر پارامترهای ظاهری نمی تواند شما را بی نیاز از نظافت ماشین لباسشویی بنماید . در ادامه به روش های نظافت و شسشتوی انواع ماشین لباسشویی اشاره می نماییم .

نحوه نظافت ماشین لباسشویی

نظافت ماشین لباسشویی چندان کار سختی نیست و با برخی مواد می توانید به راحتی آن را تمیز نمایید. برای نظافت ماشین لباسشویی هم باید اجزای درونی و هم اجزای بیرونی ماشین لباسشویی را تمیز نمایید. لاستیک درب ماشین لباسشویی ، جاپودری لباسشویی ، فیلتر لباسشویی و دیگ ماشین لباسشویی از جمله اجزایی که باید به طور مستمر آنها را تمیز نمایید.


راهنمای جامع نظافت ماشین لباسشویی

1- نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی

آیا تا به حال به زیر این لاستیک در ماشین لباسشویی نگاه کرده اید ؟ اگر حتی قصد تمیز کردن این قسمت را هم نداشته باشید حتما به زیر لاستیک ماشین لباسشویی نگاه کنید . پس از مشاهده متوجه مقدار زیادی پرز ، مو ، کپک و قارچ خواهید شد . مواد انباشته شده در زیر لاستیک ماشین لباسشویی می توانند باعث تولید انواع باکتری ها شوند. این باکتری ها می توانند باعث انتشار بوی بدی شوند که نظافت به موقع آن می تواند از انتشار بوی بد جلوگیری نماید. برای نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی به 3 روش ساده و کاربردی اشاره می نماییم

  •  نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی با سفید کننده

شما می توانید به نسبت های مساوی آب و سفید کننده را مخلوط کنید و این ترکیب را دور لاستیک بریزید . پس از چند دقیقه می توانید نسبت به خشک نمودن آن قسمت اقدام نمایید . این کار میتواند باکتری های موجود را از بین ببرد.

  •  نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی با مواد طبیعی

علاوه بر مواد شیمیایی شما می توانید از مواد طبیعی مانند لیمو ترش و سرکه استفاده نمایید .

  • نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی با اسید سیتریک 

اگر مواد سفید کننده و مواد طبیعی نتوانند به طور کامل آن قسمت را تمیز نمایند مطمئن باشید که اسید سیتریک می تواند کار نظافت را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

2- نظافت جاپودری ماشین لباسشویی

بدون شک شما هم هنگام استفاده از ماشین لباسشویی متوجه برخی جرم های سیاه رنگ در داخل جاپودری شده اید . گاه جرم های بیش از حد می توانند مانع از ورود مواد شوینده به داخل ماشین لباسشویی گردند. عدم رسیدن مواد شوینده به داخل ماشین لباسشویی می تواند بر عملکرد ماشین لباسشویی تاثیر منفی داشته باشد. برای تمیز کردن جاپودری کافی است از روش های معمول شستشو استفاده کنید و محفظه را تمیز نمایید . یک دستمال و یک ماده شوینده برای این کار کافی است.

جاپودری در ماشین های لباسشویی در دو نوع طراحی می گردد . در برخی از ماشین های لباسشویی شما می توانید جا پودری را به طور کامل از ماشین لباسشویی خارج کنید ولی در برخی مدل ها این امکان برایتان فراهم نیست . اگر امکان خارج کردن جاپودری برایتان فراهم باشد می توانید با استفاده از یک مسواک و مواد شوینده قسمت های مختلف جاپودری ماشین لباسشویی را تمیز نمایید. اگر امکان خارج کردن جاپودری برایتان فراهم نباشد با همان وسایل ساده ولی با زحمت زیاد می توانید داخل جاپودری را تمیز نمایید .

3- نظافت فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی معمولا در قسمت پایینی دستگاه قرار دارد . برای باز کردن درب فیلتر نیاز به ابزار پیچیده ای ندارید و به ساده ترین شکل ممکن می توانید درب فیلتر را باز نمایید . پس از باز کردن فیلتر ماشین لباسشویی تازه متوجه خواهید شد که چرا تا به امروز نسبت به نظافت این قسمت از ماشین لباسشویی اقدام ننموده اید. فیلتر ماشین لباسشویی می تواند پر از مو ، پرز ، دکمه و ... باشد. هنگام باز کردن فیلتر حتما دستمالی روی زمین بیندازید تا آب خروجی سطح را کثیف ننماید.

4- نظافت دیگ ماشین لباسشویی

در برخی از مدل های لباسشویی نظافت دیگ را میتوانید به خود ماشین لباسشویی بسپارید. برای این کار کافی است تا برنامه مربوط به شستشوی خودکار را انتخاب نمایید و شاهد فعالیت خودکار ماشین لباسشویی باشید . شستشوی خوکار دیگ یا درام لباسشویی میتواند برای هر نوع ماشین لباسشویی متفاوت باشد لذا مراجعه به دفترچه راهنما در این مورد ضروری می باشد.

اگر ماشین لباسشویی شما دارای برنامه خودکار شستشو نباشد شما می توانید به راحت ترین شکل ممکن محفظه ی داخلی لباسشویی خود را تمیز نمایید. برای این کار می توانید از جوش شیرین و یا از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید . شما می توانید این مواد را در داخل ماشین لباسشویی بریزیرد و اجازه دهید تا در دمای 60 درجه ماشین لباسشویی شما بدون لباس کار کند . این کار علاوه بر نظافت می تواند محفظه داخلی لباسشویی را ضدعفونی نماید.می توانید برای این کار از قرص های تمیز کننده مخصوص لباسشویی نیز استفاده نمایید . بهتر است برای هر برند لباسشویی قرص مربوط به آن برند را خریداری نمایید تا بهترین نتیجه را بتوانید از این قرص ها داشته باشید.

 نکات مهم در ارتباط با نظافت ماشین لباسشویی

1- همان طور که می دانید باکتری ها بیشتر در محیط مرطوب رشد می کنند. به همین علت پس از شستشوی لباس ها بهتر است درب ماشین لباسشویی را باز نگه دارید تا محفظه داخلی سریع تر خشک گردد.

2- در بکارگیری مواد شوینده افراط نکنید . هیچ گاه بیش از حد مجاز از مواد شوینده برای نظافت ماشین لباسشویی استفاده ننمایید. 

3- اگر در منزل بچه کوچکی دارید سعی کنید کار نظافت ماشین لباسشویی را به طور مداوم و هر دو هفته یکبار انجام دهید. باکتری ها می توانند لباس های فرزند دلبندتان را آلوده نمایند.

4- واشر چرمی ماشین لباسشویی می تواند محل تولید انواع باکتری ها باشد. توصیه می شود هر باری که از ماشین لباسشویی استفاده می نمایید واشر چرمی را با یک دستمال تمیز نمایید .

5- برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی یک راه حل ساده دارید . برای ضد عفونی ماشین لباسشویی کافی است هر از گاهی لباس هایتان را بادمای بیش از 60 درجه بشویید . این کار باعث می شود تا به صورت خودکار ماشین لباسشویی شما نیز ضدعفونی گردد. از آنجایی که باکتری ها در دمای بالا به راحتی از بین می روند این کار باعث می شود تا لباسشویی خود به خود در دمای بالا ضدعفونی گردد.

با توجه به اینکه ماشین های لباسشویی ها جزو دستگاه های بسیار پرمصرف در منزل می باشند لذا نظافت آن نیز باید به طور مستمر صورت گیرد. گاه به دلیل برخی تصورات اشتباهی که داریم هیچ گاه اقدام به نظافت ماشین لباسشویی نمی نماییم.عدم شستشوی مستمر ماشین لباسشویی هم می تواند بر عملکرد ماشین لباسشویی تاثیر گذارد و هم طول عمر دستگاه را کاهش دهد. لذا به این موضوع مهم باید اهتمام ورزید و به صورت مستمر نسبت به شستشو و نظافت ماشین لباسشویی اقدام نمود. امروزه در برخی از ماشین های لباسشویی شاهد این هستیم که یک برنامه خودکار برای نظافت ماشین لباسشویی در نظر گرفته شده است. با توجه به اهمیت موضوع نظافت ماشین لباسشویی ،دنبال ماشین لباسشویی باشید که این ویژگی را داشته باشید . هزینه کردن برای این قابلیت می تواند هم توجیه اقتصادی داشته باشد و هم راحتی شما را به همراه داشته باشد.

جهت مشاوره خرید انواع ماشین لباسشویی با قابلیت نظافت خودکار می توانید وارد سایت فروشگاهی هشت ایران شوید. فروشگاه هشت ایران بستری را فراهم نموده است تا بتوانید به صورت رایگان با پشتیبانان فنی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی هشت ایران در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری


علت و رفع بوی بد یخچال فریزر
راهکارهایی برای رفع بوی بد یخچال