پشتیبانی: ۰۴۱-۳۵۲۴۴۶۲۱
فروشگاه اینترنتی تخصصی لوازم خانگی
رهگیری سفارش
خرید اسپرسوساز
هر آنچه که باید در خرید اسپرسوساز در نظر داشته باشیم


هر ملتی را با فرهنگ و عادت های روزمره مردمان آن می شناسند.برای ما ایرانی ها صدای جوشیدن آب داخل سماور به یک نوستالژی دوست داشتنی و عادت به نوشیدن چای به یک فرهنگ روزمره تبدیل شده است و تقریبا یک روز بدون چای را نمی توان برای ما ایرانی ها متصور شد.

با گذشت زمان و تغییر سبک زندگی برخی عادت های ما هم دستخوش تغییرات شده است و سبک جدیدی از زندگی را در حال تجربه کردن هستیم.شاید در گذشته افراد معدود و خاصی صبح خود را به جای چای با قهوه شروع می کردند ولی امروزه طعم و عطر خاص دانه های قهوه ما ایرانی ها را هم مجذوب خود کرده است . در سال های نه چندان دور شاید نیاز به دستگاه های تولید قهوه را در خود حس نمی کردیم ولی امروزه انواع دستگاه های تولید قهوه مانند اسپرسوسازها به سبد خرید ما ایرانی ها اضافه
شده است.


تاریخچه

درست است که آشنایی ما ایرانی ها با دستگاه اسپرسوساز قدمت زیادی ندارد ولی جالب است بدانید که اولین ماشین اسپرسو توسط یک فرد ایتالیایی به نام آنجلو مریندو در سال 1884 به ثبت رسید.با وجود اینکه همه آنجلو مریندو را به عنوان سازنده اولین دستگاه اسپرسو قبول دارند ولی نام  لوئیجی بتزرا بیشتر بر سر زبان ها است.دستگاه اسپرسوسازی که توسط لوئیجی بتزرا در سال 1906 در نمایشگاه بین المللی میلان به نمایش در آمد تحولی در صنعت قهوه سازی ایجاد کرد و به نوعی مدل قهوه نوشی در جهان را متحول کرد. لوئیچی بتزرا با افزودن بخش هایی به دستگاه مانند پرتافیلتر و بهبود عملکرد بویلر صنعت دستگاه های اسپرسوساز را به شکل بهینه ای پایه ریزی نمود.

دستگاه های قهوه ساز در آن زمان حداقل 4 دقیقه زمان را برای تهیه قهوه نیاز داشتند ولی دستگاه اسپرسوساز بتزرا با وجود تمامی کمبودها این زمان را به 45 ثانیه کاهش داد که این مسئله برای مردمانی که قبل از شروع فعالیت های روزانه خود عادت به نوشیدن قهوه داشتند بسیار حائز اهمیت بود و با استقبال زیادی مواجه شد.

میزان رضایت بالا از دستگاه اسپرسوساز بتزرا باعث شد تا روند تجاری سازی این اختراع برای عرضه به عموم هموار گردد و اولین ماشین اسپرسو تجاری به نام Ideale به بازار عرضه گردید.تلخی قهوه های تهیه شده با  اولین دستگاه اسپرسوساز مسئله ای نبود که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد.فشار بخار پایین عامل تلخی قهوه های تولید شده با دستگاه اسپرسوساز بود و این نقطه ضعف باعث شد تا نیاز به برخی تغییرات در دستگاه اسپرسوساز بتزرا احساس شود. گاجا با افزایش فشار بخار دستگاه، تلخی اسپرسوساز را به طور کلی از بین برد و طعم دلچسب اسپرسوها که دیگر تلخ نبود با رضایت بالایی همراه گردید.


سیر تحول و پیشرفت در ساخت دستگاه های اسپرسوساز تا به امروز نیز ادامه داشته است و شرکت های معتبری اقدام به تولید انواع دستگاه های اسپرسوساز نموده اند. از آنجایی که خاستگاه اصلی دستگاه های اسپرسوساز کشور ایتالیا بوده است شرکت ها و برندهای متعلق به این کشور را می توان از پرچم داران تولید اسپرسو در دنیا دانست.

اساس کار دستگاه های اسپرسوساز چیست؟

عبور پرفشار بخارآب از میان دانه های آسیاب شده قهوه طی یک فرآیندی در نهایت منجر به تهیه اسپرسو توسط دستگاه های اسپرسوساز می گردد. آشنایی با قطعات دستگاه و نحوه عملکرد آنها می تواند ما را با این فرآیند آشنا نماید که در زیر به مهمترین آنها اشاره می نماییم.

مخزن و پمپ آب :

همان طور که اشاره شد اساس کار دستگاه های اسپرسوساز بخار آب پرفشار می باشد که این بخار آب در اسپرسوسازهای خانگی از طریق مخزن آب تامین می گردد. آب استفاده شده در مخزن دستگاه های اسپرسوساز دارای ملاحظاتی می باشد که به آن ها اشاره می نماییم.

1-   آب داخل مخزن باید تمیز و فاقد مواد معدنی (در حد زیاد ) باشد. اگر حساسیت زیادی بر طعم اسپرسو دارید می توانید دستگاه های تصفیه آب را به همین منظور تهیه نمایید  و از آب تصفیه شده برای تهیه اسپرسو استفاده نمایید.


2-   وجود کلر می تواند تا حد زیادی بر کیفیت اسپرسو شما تاثیر گذار  باشد و باعث بد طعم شدن اسپرسو شما گردد. اگر از دستگاه های تصفیه استفاده نمی کنید حتما به این موضوع مهم توجه داشته باشید تا اسپرسو شما طعم واقعی خود را از دست ندهد.

3-   از آب سرد و تازه استفاده نمایید و آب جوشیده و گرم را وارد مخزن دستگاه ننمایید.     

4-   به هیچ عنوان از آب مقطر استفاده ننمایید.

 

اسپرسوی شما با رعایت همین نکات به ظاهر کوچک می تواند بسیار خوش طعم و با کیفیت بالا تهیه گردد.

پمپ آب وظیفه دارد تا آب داخل مخزن را با فشار زیاد وارد محفظه قهوه نماید. بنابر این وجود پمپ قدرتمند برای دستگاه های اسپرسوساز می تواند تا حد زیادی بر کیفیت اسپرسو شما موثر باشد . اسپرسوسازی انتخاب نمایید که پمپ داخلی آن قدرتمند باشد تا با فشار زیاد آب داخل مخزن را به سمت محفظه قهوه هدایت نماید.بویلر

بویلرها وظیفه دارند تا آب داخل مخزن را تا نزدیک نقطه جوش گرم نمایند. در واقع وظیفه بویلر افزایش دمای آب داخل مخزن می باشد.

دستگاه های اسپرسوساز از لحاظ داشتن بویلر به سه دسته کلی تک بویلر ، تک بویلر به همراه مبدل حرارتی و  دو بویلر تقسیم می گردند.

دستگاه اسپرسوساز تک بویلر :

این اسپرسوسازها از یک دیگ بخار برای تولید آب جوش و بخار استفاده می نمایند. شما در این نوع دستگاه ها نمی توانید به هنگام تهیه اسپرسو و به طور همزمان از نازل بخار برای تهیه فوم شیر استفاده نمایید.

 

دستگاه های تک بویلر به همراه مبدل حرارتی :

این دستگاه ها دارای یک مبدل حرارتی هستند که می توانند همزمان آب جوش و بخار تولید نمایند. آب لازم برای تهیه اسپرسو درون این مبدل حرارتی استوانه ای شکل گرم می شود.

دستگاه های دو بویلر :

 این اسپرسوسازها دارای دو دیگ بخار می باشند که هر یک دارای المنت های گرمایشی مخصوص به خود می باشند. به هنگام تهیه اسپرسو می توانید از نازل بخار برای تهیه کف شیر استفاده نمایید.

 دستگاه های دو بویلر در کافی شاپ ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد و قیمتی به مراتب بالاتر از دستگاه های تک بویلر دارند . بسته به هدف خریدتان از دستگاه اسپرسوساز می توانید یکی از دستگاه ها را انتخاب نمایید.

 

هدگروپ

هدگروپ را می توان قلب هر دستگاه اسپرسوسازی دانست. آب داغ با فشار بالا در هدگروپ با دانه های قهوه ملاقات می کند.زمانی که می خواهید اسپرسو خود را تهیه نمایید هدگروپ آب داغ را با فشار به سبد قهوه هدایت می نماید تا از میان قهوه ها عبور کرده و به درون فنجان ریخته شود.

تمیزنگهداری هد گروپ و سالم بودن اجزای هدگروپ در کیفیت اسپرسو شما تاثیر بسزایی دارد . هدگروپ دارای یک واشر و یک صفحه مشبک می باشد. اگر پرتافیلتر شما چکه می کند به شما این هشدار را می دهد که زمان تعویض واشر فرارسیده است. برای تعویض واشر یا صفحه مشبک به هیچ عنوان تعلل نکنید . همواره باید از سلامت اجزای هدگروپ  اطمینان حاصل نمایید چرا که کیفیت اسپرسو شما به سلامت این قطعات بستگی دارد.

توصیه می شود اگر دستگاه اسپرسوساز را در رستوران ها و کافی شاپ ها استفاده می نمایید هر سه ما یکبار نسبت به تعویض واشر و صفحه مشبک اقدام نمایید.

پرتافیلتر

وسیله ای است که قهوه آسیاب شده درون آن قرار می گیرد و به بخش هدگروپ دستگاه بسته و قفل می گردد. انواع مختلف پرتافیلتر در بازار موجود می باشد که از نظر کارایی عملکرد یکسان و مشابهی دارند.در خرید دستگاه های اسپرسوساز به چه نکاتی باید توجه نماییم ؟


1- جنس بدنه دستگاه 

سعی کنید دستگاه اسپرسوسازی را انتخاب نمایید که بتواند مقاومت بالایی را از خود در برابر ضربه و حرارت نشان دهد.پلاستیک های فشرده و استیل بهترین گزینه برای بدنه دستگاه های اسپرسوساز می باشد.2- ابعاد

دستگاهی را انتخاب نمایید که متناسب با فضای محل کار یا آشپرخانه تان باشد.

3- حجم مخزن آب 

هر چه ظرفیت مخزن آب برای دستگاه اسپرسوساز بیشتر باشد شما را بی نیاز از پرنمودن آن در فواصل زمانی کوتاه می نماید.

4- فشار بخار دستگاه 

فشار بخار بالا باعث می شود که بخار در ذرات قهوه نفوذ کند و نوشیدنی شما مزه خاصی پیدا کند و هر چه این فشار بخار بالاتر باشد طعم واقعی اسپرسو را خیلی بیشتر میتوانید حس نمایید. دستگاه های اسپرسوساز با فشار بخار پایین تر از 10 بار به هیچ وجه برای خرید توصیه نمی گردند و فشارهای 15 تا  19 بار می تواند برای اسپرسوسازهای خانگی مطلوب باشد. این پارامتر مهم ترین ویژگی یک دستگاه اسپرسوساز محسوب می گردد.

5- قیمت 

قبل از خرید دستگاه اسپرسوساز هدفتان را از خرید مشخص نمایید تا هزینه ی اضافی را بابت دستگاه اسپرسوساز پرداخت ننمایید. شاید برخی از مشخصات دستگاه های اسپرسوساز که باعث بالارفتن قیمت آن می گردد برای استفاده شما اهمیت خاصی نداشته باشد.

قطعا موارد دیگری به جز موارد اشاره شده نیز در انتخاب دستگاه اسپرسو می تواند موثر باشد ولی در این مقاله سعی شد به نکاتی اشاره نماییم که عمومیت بیشتری داشته باشد و از گفتن نکات تخصصی ریز خودداری نموده ایم.


جمع بندی 

قدمت استفاده از دستگاه های اسپرسوساز در کشور ما در مقایسه با دیگر کشورها آنچنان که باید زیاد نیست و همین مسئله باعث می شود تا شناخت زیادی از نحوه عملکرد آنها نداشته باشیم. برخی برندهای پرچم دار در حوزه تولید دستگاه های اسپرسوساز مانند شرکت ایتالیایی دلونگی شاید در کشور ما مانند دیگر برندها شناخته شده نباشد. نیاز به مشاوره برای خرید دستگاه های اسپرسوساز به نسبت سایر محصولات لوازم خانگی بیش از پیش احساس می گردد. مشاوره رایگان با سایت های تخصصی فروش لوازم خانگی می تواند بهترین گزینه برای شمایی باشد که می خواهید از بین تمامی اسپرسوسازهای موجود در بازار بهترین دستگاه را متناسب با نیازخودتان خریداری نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

  

خرید اینترنتی لوازم خانگی
چگونه یک خرید اینترنتی امن  و راحت داشته باشیم؟